fbpx

Książki wracają do dawnej Jesziwy Mędrców Lublina

21 września 2022
564 Wyświetleń

W piątek, 23 września, do Lublina, po ponad 80 latach, wrócą dwie książki wchodzące niegdyś w skład biblioteki lubelskiej Jesziwy. Z tej okazji o godzinie 17.00 odbędzie się uroczystość w dawnej Jesziwy przy ulicy Lubartowskiej 85. Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”

Losy tej biblioteki to jedna z największych zagadek w powojennej historii Lublina i dziejów żydowskiego dziedzictwa w Polsce. Księgozbiór liczący w chwili wybuchu II wojny światowej nawet kilkadziesiąt tysięcy woluminów, w tym bezcennych i niezwykle rzadkich starodruków, zaginął niemal bez śladu. 

Na stronie Biblioteki Jesziwy można prześledzić losy księgozbioru Jesziwy od wybuchu wojny do czasów współczesnych. Przedstawione są dowody na jego przetrwanie i możliwe scenariusze, gdzie może znajdować się dzisiaj. W ramach Cyfrowej Biblioteki Jesziwy Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” pokazuje również ponad 250 książek wchodzących kiedyś w skład tego księgozbioru, a które udało się odnaleźć w Polsce i w Izraelu.

Zdjęcie wstępne: Majer Szapira ogląda model Świątyni Jerozolimskiej zbudowany przez jednego z uczniów Jesziwy, Henocha Weintrauba. Kolekcja szklanych negatywów z Rynku 4.

Źródło: Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”

Zostaw komentarz