fbpx

KUL – Assef Salloom najlepszym studentem zagranicznym w Polsce

22 stycznia 2016
Komentarze wyłączone
936 Wyświetleń

12522928_982259665176549_2959286939848702732_n130 zagranicznych studentów studiujących na 49 polskich uczelniach rywalizowało o tytuł najlepszego studenta w konkursie Interstudenta 2015. Kapituła konkursowa jako najlepszego zagranicznego studenta w kategorii doktorantów wybrała studenta filozofii KUL – Assef’a Salloom. Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce w czwartkowy wieczór (21 stycznia) podczas gali konkursu w Gdańsku.

Assef Salloom przyjechał do Polski wiosną 2013 roku, uciekając ze swoją żoną Hamidą i trzymiesięcznym synem z objętej wojną Syrii. Ukończył studia licencjackie z zakresu Sztuki i Humanistyki w Języku Angielskim na Uniwersytecie Tishreen w Syrii, gdzie następnie uczył literatury angielskiej. Dodatkowo wykładał lingwistykę angielską w instytucjach rządowych Syrii. W Polsce rozpoczął studia magisterskie na kierunku European Studies prowadzone po angielsku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na początku 2014 roku Rektor KUL uruchomił specjalny program pomocowy dla uchodźców z Syrii którym zostali objęci nasi goście. Assef ukończył studia z wyróżnieniem jako najlepszy student na roku. W trakcie swoich studiów brał udział w wielu wydarzeniach, zarówno na uniwersytecie, jak i poza nim poświęconych sytuacji na Bliskim Wschodzie. Po skończeniu studiów magisterskich został przyjęty na studia doktoranckie prowadzone po angielsku na Wydziale Filozofii KUL, gdzie aktywnie angażuje się w życie naukowe i kulturalne społeczności uniwersyteckiej.

10408827_990874167600592_7902072531121877116_n (1)Assef łączy studia z działalnością społeczną i artystyczną. Centrum Wolontariatu wyróżniło go w konkursie na wolontariusza roku. Jest redaktorem serwisu www.LoginLublin.pl. skierowanego do studentów cudzoziemców z Lublina w ramach Lubelskiej Regionalnej Sieci Wsparcia Imigrantów.Jego pasją jest gra na lutni arabskiej, gitarze klasycznej i flamenco – udziela lekcji gry i angażuje się w akcje promujące kulturę Bliskiego Wschodu.

Konkurs INTERSTUDENT organizowany jest przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Partnerami Konkursu są: Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Parlament Studentów RP i Krajowa Reprezentacja Doktorantów. Kapituła konkursu złożona z naukowców i przedstawicieli ogólnopolskich gremiów związanych ze szkolnictwem wyższym wskazuje zwycięzców w kategoriach: studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Do szóstej edycji konkursu zgłosili się studenci z Ukrainy, Białorusi, Indii, ale także m.in. Gruzji, Kanady, Armenii i Syrii. Kapituła premiuje osoby, których działalność wzbogaca lokalne środowisko akademickie i buduje pomosty między kulturami. Dlatego też nie wystarczą dobre wyniki w nauce, konieczny jest aktywny udział w lokalnym środowisku studenckim – działalność kulturalna, społeczna, sportowa, czy też działania na rzecz wielokulturowości.

Komenatrze zostały zablokowane