fbpx

Współczesna ortodoncja

2 marca 2017
Comments off
1 275 Views

IMG_7505Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, zajmującą się leczeniem wad zgryzu. Już sama nazwa z języka greckiego oznacza orthos – prosty i odous – ząb i wskazuje priorytet, czyli proste, równe i piękne zęby. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne. Każdy marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu, który dodaje pewności siebie, odwagi do realizowania celów zawodowych i nie tylko. O pozytywach leczenia ortodontycznego przekonuje dr n.med. Małgorzata Majewska-Paradowska, współwłaścicielka klinik Centrum Stomatologii Kompleksowej i Implantologii Aldent s.c. w Lublinie.

 

Dlaczego warto mieć proste zęby?

– Jest wiele ważnych powodów, dla których warto leczyć się ortodontycznie. Dzięki prostym zębom w idealnie pasujących do siebie łukach zębowych szczęki i żuchwy uśmiech nabiera wdzięku, a twarz idealnych proporcji. Oprócz walorów estetycznych aparaty ortodontyczne niwelują wady wymowy oraz ułatwiają prawidłowe rozgryzanie pokarmów i co za tym idzie, lepsze trawienie. Równo i harmonijnie ustawione zęby po leczeniu ortodontycznym łatwiej utrzymać w należytej czystości, ponieważ w czasie czyszczenia szczoteczką dociera ona do wszystkich powierzchni zębowych. Prawidłowo ustawione zęby są mniej podatne na choroby przyzębia, na przykład paradontozę.

 

W jakim wieku najlepiej podjąć leczenie ortodontyczne?

– Na pierwszą wizytę u ortodonty w naszych klinikach zapraszamy już od 6 roku życia, kiedy zaczynają wyrzynać się pierwsze stałe zęby. Lekarz stwierdzi, czy są jakieś wady w ukształtowaniu szczęki. W 10–12 roku życia ortodonta pracuje najczęściej nad wyrównaniem proporcji między szczęką a żuchwą. Prostowanie i wyrównywanie zębów odbywa się w późniejszym wieku, kiedy dziecko będzie już miało wszystkie zęby stałe. Nie ma ograniczeń wiekowych. Osoby po czterdziestym czy pięćdziesiątym roku życia też mogą podjąć leczenie ortodontyczne.

 

Jakie mamy rodzaje aparatów ortodontycznych?

– W naszych klinikach CSK Aldent zakładamy wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, które generalnie dzielimy na dwa typy: ruchome i stałe. Specjalizujemy się w leczeniu dzieci aparatami ruchomymi (wyjmowanymi), tak zwanymi Traynerami. Traynery wykształcają prawidłowe nawyki czynnościowe u dzieci w fazie wzrostu. Aparaty zakładamy dzieciom z uzębieniem mieszanym, które mają za zadanie pobudzić część twarzową do wzrostu w odpowiednim kierunku. Traynery ćwiczą język, aby układał się w prawidłowej pozycji, sprzyjają wdrażaniu prawidłowych wzorców połykania i oddychania. Aparaty takie są wykonane z elastycznego miękkiego materiału, dzięki czemu są bardzo dobrze tolerowane przez małych pacjentów. Innowacyjną metodą leczenia wad ortodontycznych wśród aparatów wyjmowanych są nakładki Clear Aligner. Wykonane są z miękkiego i przeźroczystego tworzywa, które sprawia, że codzienne użytkowanie nakładek odbywa się bez niedogodności, co daje naszym pacjentom najwyższy komfort leczenia ortodontycznego. Ta metoda leczenia przeznaczona jest zwłaszcza dla osób dorosłych i jest alternatywą dla aparatów stałych. Nakładki są termoplastyczne, dzięki czemu przylegają do zębów i zapewniają komfort. Szybko i łatwo można je zakładać i wyjmować. Leczenie jest całkowicie bezbolesne.

 

Na czym polega najnowsza terapia aparatami stałymi?

– Aparaty stałe stosuje się przy uzębieniu stałym zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Najnowocześniejsze aparaty to aparaty samoligaturujące, które pozwalają na użycie mniejszej siły niż przy klasycznych aparatach stałych. Terapia ta zmniejsza ból, skraca czas leczenia i wydłuża odstępy między kolejnymi wizytami kontrolnymi, co jest ogromną zaletą u pacjentów przebywających za granicą kraju. Aparaty te składają się z najwyższej jakości precyzyjnie wykonanych zamków metalowych lub złotych, łuków i ligatur. Zamki metalowe mogą być w kolorze srebrnym i złotym. W naszych klinikach największą popularnością cieszą się aparaty stałe estetyczne. Aparaty estetyczne różnią się od klasycznych metalowych tym, że ich zamki są porcelanowe, szafirowe bądź kryształowe. Zamki te imitują barwę zęba, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Nie przebarwiają się i zachowują swoje właściwości estetyczne przez cały okres leczenia. Są gładkie i o niskim profilu, przez co dają maksymalny komfort dla pacjenta.

 

W jaki sposób należy przygotować się do leczenia ortodontycznego?

– Przed podjęciem leczenia ortodontycznego istotna jest diagnostyka radiologiczna. Bardzo ważne jest zdiagnozowanie wszystkich problemów związanych z wyrzynaniem bądź nieprawidłowym umiejscowieniem zębów. W naszych klinikach CSK Aldent wykonujemy zdjęcie pantomograficzne i zdjęcie teleboczne.

 

Dr n. med. Małgorzata Majewska-Paradowska, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS), Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE), Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (PTSD).

aldent_3

 

Comments are closed.