fbpx

Lubelskie Beaujolais Nouveau, czyli Lubelskie Święto Młodego Cydru

9 września 2015
Komentarze wyłączone
863 Wyświetleń

IMG_502519 września odbędzie się Lubelskie Święto Młodego Cydru, podczas którego będziemy mogli dowiedzieć się niemal wszystkiego o nim, łącznie z tajnikami produkcji.  Na konferencji prasowej poprzedzającej wydarzenie Tomasz Solis, przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Cydru, Marszałek Sławomir Sosnowski i Robert Ożóg, prezes Ambra SA,  dyskutowali nie tylko o cydrze, ale i szansach Lubelszczyzny na zyskanie miana Toskanii Wschodu.

Tegoroczna edycja wzoruje się Beaujolais Nouveau, co wskazuje na to, że będziemy świętować pierwsze zbiory jabłek i pierwszy młody cydr.  Uczestnicy Święta będą smakować cydru wyprodukowanego ze świeżego soku, a nie koncentratu, co znacząco wpływa na smak. Na Rynku Starego Miasta w Lublinie powstaną trzy strefy: jabłka, soku, cydru. Debiutantem będzie cydr jednoodmianowy, produkowany z antonówek. Goście konferencji poinformowali, że tegoroczna susza akurat w przypadku antonówek okazała się pozytywnym zbiegiem okoliczności. Antonówki dzięki wyjątkowo dużej dawce słońca zyskały wyjątkowy smak i aromat. Marszałek Sosnowski dodał, że jego osobistym życzeniem byłaby produkcja cydru z malinówki, niegdyś bardzo popularnej odmiany jabłek. Ważnym elementem Święta będzie koncert Spragnieni Lata, podczas którego wystąpią Tymon Tymański, Natalia Przybysz, xXAnaXx, Skubas i Julia Marcell. Wstęp jest wolny.

Tegoroczne Święto to również finał kampanii społecznej na rzecz polskiego cydru naturalnego www.Zacydrowani.pl zainaugurowanej w czerwcu przez Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru. Promuje ona polski cydr jako szansę na narodową specjalność Polski i rozwój polskiego rolnictwa. Stowarzyszenie apeluje o rozszerzenie ustawowej definicji polskiego cydru i jego ochronę – wprowadzenie zapisu o produkcji cydru tylko ze świeżego soku jabłkowego. Głośno wskazuje też na potrzebę uproszczenia przepisów zezwalających sadownikom na wytwarzanie rzemieślniczych cydrów.

Polacy rocznie spożywają około 10 mln litrów cydru i prawdopodobnie będzie jeszcze lepiej, bo jego popularność ciągle rośnie.

Komenatrze zostały zablokowane