fbpx

Lubelskie Święto Młodego Cydru 2017

6 września 2017
1 249 Wyświetleń

Cydr Lubelski – lider na poziomie rozpoznawalności i zakupów w kategorii cydrów, mający  ok. 50% udziałów w rynku, w ciągu zaledwie 4 lat stał się synonimem i wzorcem cydru w Polsce. Jego sukces tkwi w naturalnym procesie produkcji. Cydr Lubelski wytwarzany jest ze świeżo tłoczonego soku z polskich jabłek w procesie naturalnej fermentacji. Dzięki temu ma intensywny, orzeźwiający smak. Jest świeży, lekki, pełen przyjemnych, naturalnych bąbelków.  Cydr od czterech lat skutecznie przypomina o sobie, bowiem tradycje dawnego jabłecznika sięgają czasów jeszcze przedwojennych. W Lublinie doczekał się on również swojego wielkiego święta, które z sukcesem dołączyło do najbardziej lubianych tutejszych wydarzeń plenerowych. 16 września na Starym Mieście w Lublinie odbędzie się czwarta edycja Lubelskiego Święta Młodego Cydru – wyjątkowa, bo z okazji 700-lecia miasta. Organizatorzy Lubelskiego Święta Młodego Cydru otwierają wielką dyskusję o Lublinie. – 16 września będziemy wspólnie odkrywać miejskie DNA: odczytywać znaki, nazywać emocje, patrzeć w przyszłość i tworzyć portret mieszkańców 700-letniego Lublina – zapowiadają.

Jubileusz 700-lecia Lublina to niezwykły moment dla całej naszej społeczności. Staramy się nie tylko lepiej poznać naszą historię, lecz również zaplanować przyszłość i czerpać z bogactwa naszego regionu. Chcemy, aby Lublin i Lubelszczyzna z jej lokalnymi wyrobami stały się dla Polski tym, czym jest Toskania dla Włoch. Kluczowym motywem tej strategii jest Lublin jako miejsce spotkań, otwarty i gościnny, przyciągający niezwykłą atmosferą oraz nowoczesną ofertą, która nawiązuje do pięknej historii i tradycji 700-letniego miasta – mówi Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych.

 

Produkt regionalny tworzy bogactwo regionu tylko wtedy, gdy staje się unikalnym specjałem. Przyjmując imię Cydr Lubelski związaliśmy się z Lublinem, zobowiązując się do stworzenia najlepszego z możliwych cydrów – podkreśla Robert Ogór, prezes AMBRA S.A., producenta Cydru Lubelskiego. Bo dobry produkt regionalny łączy w sobie miejsce pochodzenia ze sposobem produkcji. Miejsce to Lubelszczyzna i jej owocowe bogactwo. Sposób to receptura, która potrafi sprostać wyzwaniu wydobycia z jabłek tego, co najlepsze. W największym światowym konkursie cydrów British Cider Championships w Anglii nasze specjały: Cydr Lubelski Lodowy, Cydr Lubelski Niefiltrowany i Cydr Lubelski Antonówka Niefiltrowany uzyskały najwyższe wyróżnienia. I znów mamy wspólnie co świętować!

Tradycyjnie już Lubelskie Święto Młodego Cydru zainauguruje rozbicie beczki młodziaka. Jubileusz zobowiązuje. Z okazji 700-lecia Lublina będzie to aż 700-litrowa beczka. Czeka nas największy cydrowy toast w historii Lublina. Tegoroczny młodziak – Cydr Lubelski Młody Niefiltrowany 2017 – to urodzinowa edycja limitowana. Powstaje z siedmiu odmian jabłek z pierwszych sierpniowych zbiorów 2017: gala, delikates, piros, szampion, jonagored, golden, rubin. Każda odmiana symbolizuje jedno stulecie z historii Lublina.  

Różnorodność odmian jabłek pozwala stworzyć świeży, orzeźwiający cydr o intensywnie owocowym aromacie. To cydr niefiltrowany, który dzięki naturalnej fermentacji w niskiej temperaturze pokaże całe bogactwo smaku lubelskich jabłek. Delikatne musowanie podkreśla jego orzeźwiający charakter – zapowiada Artur Dubaj, Główny Technolog AMBRA S.A.
Lubelskie Święto Młodego Cydru to największa w Polsce degustacja cydrów. Wokół Trybunału stanie kilkadziesiąt cydrowo-jabłkowych stoisk. Będzie można spróbować najpopularniejszych polskich cydrów i tych mniejszych, rzemieślniczych. Po raz pierwszy wydarzeniu towarzyszy konkurs na domowy cydr „Mistrz Cydru 2017” dla cydrowników amatorów i producentów, którzy chcą pochwalić się swoimi eksperymentalnymi cydrami. W jury zasiądą: Prezes spółki Cydrownia JRBB Monika Bierwagen (Dzik Polski Cydr, Cydr Grójecki, Cider Inn), Tomasz Piotrowski (Winicjatywa), Główny Technolog AMBRA Artur Dubaj (Cydr Lubelski), Wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru Tomasz Solis. Zwycięzcę wybiorą podczas degustacji w ciemno.

Chcemy promować polski cydr i pokazywać potencjał polskich jabłek. Wierzymy, że przyszłość całej kategorii zależy właśnie od jej różnorodności. To sadownicy, pasjonaci i producenci cydrów rzemieślniczych, stale udoskonalając swoje receptury i odważnie eksperymentując w mikroskali, będą odkrywać nowe kierunki rozwoju, nowe smaki i gatunki – podkreśla Tomasz Solis, Wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników. – Mamy nadzieję, że za kilka lat lubelski konkurs Mistrz Cydru będzie tak popularny jak konkursy piw domowych.

Mistrz Cydru 2017 otrzyma nagrodę finansową i zaproszenie na warsztaty we wzorcowej cydrowni w Mikołajówce k. Kraśnika. Nagrody czekają na wszystkich uczestników Lubelskiego Święta Młodego Cydru. Każdy, kto weźmie udział w całodziennej grze miejskiej „LUBELSKI – odkrywamy DNA miasta” ma szansę na Cydr Lubelski.

Będziemy wspólnie poznawać miejskie DNA: odczytywać znaki, nazywać emocje, patrzeć w przyszłość. Stworzymy ogromną plenerową Galerię Portretu mieszkańców miasta. Sprawdzimy się w roli słynnych lubelskich sztukmistrzów. Poszukamy koloru, który najlepiej oddaje emocje miasta i wspólnie z mieszkańcami wybierzemy ich ulubione zakątki miasta. Z okazji Święta każdy w Lublinie będzie mógł mieć własny pomnikzapowiada Agata Domaradzka, Dyrektor Marketingu AMBRA S.A.Chcemy inspirować do odkrywania Lublina i poznawania jego mieszkańców. Podczas Święta uruchomimy jubileuszową pocztę specjalną, by powrócić do starego, dobrego zwyczaju wysyłania pocztówek. Już dziś warto pomyśleć, jaką treść pozdrowień chcielibyśmy wysłać do nieznajomej osoby.

Zadania pojawią się w 10 różnych punktach miasta. Wieczorem zaś podczas finału ogólnopolskiej trasy koncertowej Cydr Lubelski Spragnieni Lata każdy będzie mógł spróbować odnaleźć w tłumie swoją pasującą połówkę jabłka i umówić się z nią na cydr. 

 

Po pięciu wakacyjnych koncertach w całej Polsce trasa Cydr Lubelski Spragnieni Lata zagra  w Lublinie, na Błoniach pod Zamkiem i tradycyjnie już zakończy Lubelskie Święto Młodego Cydru. W tym roku motywem przewodnim trasy jest hasło #niefiltrujemy, które łączy ideę niefiltrowanego polskiego cydru ze stylem życia: autentycznością, naturalnością i odwagą do wyrażania siebie.

– Do współpracy zaprosiliśmy artystów niepokornych, bezkompromisowych, takich, którzy mają pomysł na siebie. To ważne głosy na młodej polskiej scenie muzycznej, silne i niezwykle autentyczne w tym, co robią. Odważnie uciekają od tego co masowe i łatwe, zachowując swoją niefiltrowaną tożsamość. Łączą ich świetne teksty i fascynacja współczesnymi brzmieniami – mówi Robert Walewski, współtwórca trasy i brand manager Cydru Lubelskiego.

– Zabrzmi ekscentryczny hip hop, magnetyzujące dźwięki r’n’b i pop w najlepszym wydaniu – potwierdza Tymon Tymański, dyrektor artystyczny trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. – Usłyszymy alternatywnych muzyków, którzy ukażą swoje najprawdziwsze oblicza, na maksa, bez żadnej ściemy.

Podczas lubelskiego finału trasy nie mogło zabraknąć gościa specjalnego. W ubiegłym roku do artystów Spragnionych Lata dołączyła BRODKA, a w tym sezonie O.S.T.R. – twórca 19 autorskich albumów muzycznych, zdobywca 5 złotych płyt, 4 platynowych i jednej potrójnie platynowej. Czterokrotny laureat Fryderyka. „Przyjaciel swoich fanów, człowiek towarzyski, otwarty, na co dzień skromny”. O.S.T.R. to muzyk, producent, instrumentalista i raper. Wydawać się może, że na polskiej scenie hip-hopu osiągnął już wszystko, ale wciąż ma apetyt na więcej. Jego album „Życie po śmierci” pobił w ubiegłym roku rekord sprzedaży. 

Poniżej szczegółowy program wydarzenia:
godz. 12, Rynek Starego Miasta – największy toast w historii Lublina. Rozbijemy  700-litrową beczkę̨ premierowego MŁODEGO CYDRU
godz. 11-17, Rynek Starego Miasta – największa degustacja cydrów w Polsce
godz. 11-17, Stare Miasto – Krakowskie Przedmieście – Plac Litewski gra miejska Odkrywamy DNA Miasta. Podążaj za koziołkiem, wejdź do gry, odwiedź 10 stacji i wygraj Cydr Lubelski:

 

 • znaki miasta – poznaj znaki związane z Lublinem, wybierz jeden z nich – czy jesteś gotowy na tatuaż?
 • żywy pomnik oczywiście, że jesteś ważną osobą w mieście. Zasłużyłeś na pomnik!
 • miasto przyszłości – jak będzie wyglądał Lublin przyszłości? Będzie miastem kosmicznym, podwodnym, zielonym, a może ognistą pustynią? Przyjdź i przekonaj się sam!
 • mój Lublin – jesteś wulkanem energii czy wyróżnia Cię siła spokoju? Odkryj siebie. Powiedz nam, jakie są Twoje cechy, a my pokażemy Ci Twoje miejsca i Twój Lubelski smak?
 • pocztówka z Lublina – wracamy do starego dobrego zwyczaju wysyłania pocztówek.
  Co miłego chciałbyś życzyć nieznanej Ci osobie? Jakie pozdrowienia dotrą do Ciebie? Uruchamiamy pocztę specjalną!   
 • oblicza Lublina – stwórz z nami ogromną plenerową Galerię Portretu mieszkańców miasta. Pokaż, że Lublin ma wiele twarzy!
 • laboratorium smaku – sprawdź, jak działają Twoje zmysły! Zapraszamy do lubelskiego laboratorium smaku.
 • lubelskie powiedzonka – każde miasto ma swoje charakterystyczne powiedzonka i kody językowe. Czy na pewno znasz słownik Lubelaka?
 • sztukmistrz z Lublina – zobacz Lublin z lotu ptaka. Wykaż się sprawnością słynnych lubelskich sztukmistrzów. Sprawdź, jak działa Twój zmysł równowagi!
 • emocje miasta – Lublin ma swój niepowtarzalny koloryt! Posługując się różnymi barwami, stwórz z nami emocjonalny obraz miasta.

 

 

#NIEFILTRUJEMY. Projekt tatuaż

godz. 16-22, Błonia pod Zamkiem – trzy strefy, najlepsi tatuatorzy i nieograniczone możliwości wydobycia swojej prawdziwej, niefiltrowanej natury

 • STREFA PROJEKT TATUAŻ – bądź współtwórcą wyjątkowego, tatuażowego arcydzieła. Dołóż swoją kreskę do całości!
 • STREFA MISTRZÓW TATUAŻU połączona z KONKURSEM TATUAŻY – otwarta pracownia artystów z warszawskiego studia 77 INK. W programie m.in. dziaranie na żywo zwycięzców konkursu #NIEFILTRUJEMY Projekt Tatuaż, sesje pokazowe i wiele innych niespodziewanych zdarzeń.
 • STREFA PRZYMIERZ SIĘ DO TATUAŻU – sprawdź, czy tatuaż odpowiada Twojej #niefiltrowanej naturze. Testuj setki wzorów i wybierz taki, który wyrazi Twoje    prawdziwe JA!

 

FINAŁOWY KONCERT TRASY CYDR LUBELSKI SPRAGNIENI LATA
godz. 18-22, Błonia pod Zamkiem – finał trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. Zagrają Bovska, Iza Lach, Dwa Sławy i gość specjalny O.S.T.R.

Zostaw komentarz