fbpx
WAŻNE
Nagroda Wielkiego Redaktora przyznana (10 sierpnia, 2022 2:39 pm)
Jak stworzyć zielny bukiet? (10 sierpnia, 2022 2:22 pm)
Stolica na Roztoczu (9 sierpnia, 2022 1:03 pm)
“Odlotowa” Nordokiada! (8 sierpnia, 2022 12:17 pm)
Bluesowe brzmienie w Puławach (4 sierpnia, 2022 12:04 pm)

Lublin na stulecie niepodległości

14 listopada 2018
586 Wyświetleń

7 listopada 1918 roku to właśnie Lublin został pierwszą stolicą wolnej Polski, a także siedzibą pierwszego rządu niepodległego kraju – to tutaj odbyło się inauguracyjne posiedzenie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego. W związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości władze Lublina zorganizowały tydzień dedykowany temu wydarzeniu. W dniach 4 – 11 listopada odbywały się liczne koncerty i konferencje naukowe. Uczestnicy wydarzeń między innymi zobaczyli inscenizację historyczną przemówienia Ignacego Daszyńskiego.

Jak co roku i tym razem kulminacja wydarzeń 11 listopada miała miejsce na placu Litewskim, gdzie złożone zostały wieńce pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza. Następnie odbyły się uroczysta sesja Rady Miasta w Trybunale Koronnym oraz msza święta w katedrze. Oficjalne uroczystości miały miejsce na placu Zamkowym. Odsłonięto także Maszt Niepodległości na rondzie im. Romana Dmowskiego. Tego dnia nie zabrakło również Biegu Niepodległości nad Zalewem Zemborzyckim, koncertu w Bazylice o.o. Dominikanów oraz widowiska “A to Polska właśnie!” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca “Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

Święto niepodległości zostało uczczone także w innych miastach na Lubelszczyźnie, m.in. w Chełm, gdzie odbył się przemarsz kolumny służb mundurowych do Bazyliki Narodzenia NMP na Górce, msza święta w intencji Ojczyzny oraz odsłonięcie pomnika Kazimierza Czernickiego.

Foto Maksym Kashenkov

Zostaw komentarz