fbpx

Lublin planem filmowym

10 lipca 2018
1 489 Wyświetleń

Lublin jako miasto inspiracji często uwodzi swoimi plenerami filmowców. Po raz kolejny były realizowane zdjęcia do serialu TVP SA pt.”Drogi Wolności”, którego akcja toczy się w Krakowie, pod koniec I wojny światowej, w okresie walki o prawa kobiet. W serialu została przedstawiona historia trzech sióstr, które w trudnych dla Polski czasach zakładają w Krakowie tygodnik “Iskra”, którego inauguracja miała miejsce 11 listopada 1918 r. Jest to również historia o tym, jak po 120 latach niewoli ludzkie losy splatają się z historią. W rolę głównych bohaterek – Maryni, Aliny i Lali, wcieliły się aktorki młodego pokolenia odegrane przez: Paulinę Gałązkę, Katarzynę Zawadzką i Julię Rosnowską. Grają one u boku takich polskich sław jak Anna Polony, Adam Cywka, Izabela Kuna czy Michalina Olszańska.

Co spowodowało, że Lublin wcielił się w rolę Krakowa? Producenci uważają, że Lublin ze względu na swoją oryginalną zabudowę Starego Miasta posiada niepowtarzalny przedwojenny charakter. To sprawia, że uliczki, zaułki oraz kamienice są łudząco podobne do Krakowa. W serialu zobaczymy takie ulice jak Podwale, podwórka przy Jezuickiej, Gruella, Złota, Dominikańska, Grodzka, Krakowskie Przedmieście, Krochmalna – budynki fabryki Pszczółka, a także lubelski skansen oraz plac Rybny. Ten ostatni ze względu na swoja malowniczość jest ulubioną lokacją reżyserów. Plac zagrał m.in. w takich fabułach jak „Wojenne dziewczyny”, „Kamienie na szaniec”, „Kronika wypadków miłosnych”.

Pomysłodawcą serialu „Drogi wolności” jest Stanisław Krzemiński, zaś reżyserem Maciej Migas. Serial będzie liczył 13 odcinków. Poza Lublinem zdjęcia są realizowane również w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Premierowy pierwszy odcinek drugiego sezonu filmu zostanie wyemitowany we wrześniu tego roku.

Ale to nie koniec filmowych realizacji w Lublinie. W Centrum Spotkania Kultur rozpoczęły się zdjęcia do pilota serialu “Mediatorzy” w reżyserii Krzysztofa Langa. W rolach głównych zobaczymy Magdalenę Różdżkę, odgrywającą postać dziennikarki lokalnej gazety oraz Mirosława Zbrojewicza, serialowego redaktora naczelnego. Tematyka filmu oscyluje wokół środowiska mediatorów sądowych, każdy odcinek będzie poświęcony innej sprawie. Serial powstaje na zamówienie stacji telewizyjnej Polsat.

 

Foto Robert Pranagal

 

Zostaw komentarz