W corocznym rankingu „Polskie miasta przyszłości 2019/20” sporządzonym przez prestiżowe pismo fDi Magazine należącym do grupy Financial Times. Lublin uplasował się na wysokich pozycjach w dwóch kategoriach – 2 miejsce w kategorii „Efektywność kosztowa” przed Łodzią, Szczecinem i Krakowem oraz 6 w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia” zaraz za Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem.
W rankingu „Polskie miasta przyszłości 2019/20” (Polish Cities of the Future 2019/20) wzięto pod uwagę 50 polskich miast, które przeanalizowano pod względem pięciu czynników: potencjału ekonomicznego, kapitału ludzkiego i jakości życia, efektywności kosztowej, transportu i łączności, a także przyjazności dla biznesu. Ranking składa się z kategorii głównej i trzech podkategorii według wielkości miast.
–Lublin kolejny raz potwierdza swoją wysoką pozycję wśród najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Rankingi dowodzą, że Lublin oferuje doskonałe warunki do życia i naturalny potencjał biznesowy wynikający z efektywności kosztowej. To dlatego nasze miasto tak chętnie wybierają nie tylko firmy z sektora IT i BPO, ale także reprezentanci przemysłu motoryzacyjnego oraz maszynowego– podsumowuje Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Lublin uzyskał wysoką 2. lokatę w kategorii „Efektywność kosztowa” (Cost Effectiveness), udowadniając tym samym, że jest miastem, które oferuje optymalną proporcję między zarobkami a cenami produktów i usług. Pismo fDi Magazine wzięło pod uwagę aspekty takie jak koszty edukacji, ceny paliw czy prywatnych gruntów rolnych i zestawiło je z wynagrodzeniami lublinian.
Drugie wyróżnienie nadano Lublinowi w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia” (Human Capital and Lifestyle) plasując miasto na 6. miejscu. Doceniono jego zaangażowanie w rozwój turystyki, kultury i ochrony zdrowia, a także niską przestępczość i wysoką średnią długość życia. O wyróżnieniu Lublina zadecydowały ponadto czynniki takie jak duża liczba studentów, w tym studentów zagranicznych i absolwentów, a także dostępnych miejsc w miejskich przedszkolach i żłobkach.
Regularne pojawianie się Lublina w międzynarodowych rankingach to niepodważalny dowód na jego atrakcyjność zarówno pod względem rozwoju i innowacyjności, jak i panujących przyjaznych warunków do życia. To także niekwestionowana promocja miasta na arenie międzynarodowej, która przyciąga uwagę kolejnych inwestorów, studentów i mieszkańców.
Ranking jest wynikiem FDi Strategy Index – najszerszego panelu porównawczego miast i regionów prowadzonego w Europie. Od ponad 10 lat fDI Magazine na podstawie danych analitycznych zestawia ze sobą potencjały miast i regionów, tworząc mapę najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biznesowych stanowiącą miarodajne źródło informacji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W tegorocznym zestawieniu miasta oceniano pod kątem m.in. potencjału ekonomicznego, efektywności kosztowej czy warunków prowadzenia biznesu. (UM Lublin)