WAŻNE
Skwer im. Prof. Zbigniewa Hołdy (Maj 20, 2019 1:25 pm)
Arche Hotel Lublin (Maj 20, 2019 9:11 am)
Święto Politechniki Lubelskiej (Maj 17, 2019 12:50 pm)
Nowa fabryka na Felinie (Maj 17, 2019 10:05 am)

Malarstwo Jerzego Skolimowskiego w Lublinie

25 marca 2019
68 Wyświetleń

W ramach wydarzenia „Scena w Budowie. Festiwal scenografii i kostiumów”, w Centrum Spotkania Kultur odbył się wernisaż prac Jerzego Skolimowskiego, którego głównie kojarzymy z wkładem jaki wniósł do polskiej i światowej kinematografii.

Artysta, rocznik 1938, jest reżyserem, scenarzystą i aktorem, ale także malarzem, dramatopisarzem i  poetą. Ukończył łódzką szkołę filmową, wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów. Szczególnie ważne były dla niego lata 60., kiedy powstały takie obrazy jak „Rysopis”, “Walkower”, “Bariera”, „Ręce do góry” – filmy niezbyt dobrze przyjmowane przez ówczesne władze. W 1967  otrzymał na festiwalu w Berlinie Złotego Niedźwiedzia za film „Start”. Był współ scenarzystą m.in. dramatu “Nóż w wodzie”, za który Roman Polański otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara dla najlepszego filmu nie anglojęzycznego w 1962r.

Pod koniec lat 60. artysta wyemigrował z Polski do USA, przez ponad 20 lat mieszkał w Los Angeles. Po powrocie do Polski wyreżyserował m.in. głośny dramat “Cztery noce z Anną” oraz  nagrodzony Grand Prix festiwalu w Wenecji „Essential Killing”.

Swoją pierwszą wystawę indywidualną artysta miał w wieku 48 lat w Webber Gallery w Turynie we Włoszech. W malarstwie fascynują go ślady farby tworzące na płótnie pozornie przypadkowe kształty. Jego obrazy to zazwyczaj duże kompozycje w monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach pojawia się czerń i biel, na innych zaś bardzo intensywna kolorystyka.

Wystawę Jerzego Skolimowskiego pod tytułem „Malarstwo” będzie można oglądać do 28 kwietnia w galerii wystaw czasowych na pierwszym piętrze CSK. Artysta weźmie udział w uroczystym finisażu.

Tekst i foto Maksym Kashenkov

 

Zostaw komentarz