1 010 Wyświetleń

Tekst Justyna Górniak

Foto Patrycja Turek – Kwiecińska

_MG_5512

Pierwszy Maraton Lubelski już za nami. 8 czerwca od rana publiczność zajmowała miejsca wzdłuż całej trasy. Dystans 42 kilometrów i 195 metrów jako pierwszy pokonał w 2 godziny i 42 minuty Ukrainiec Aleksander Holownicki. Drugi na metę dobiegł Romuald Prószyński z Puław. Linię mety przekroczył osiem minut po zwycięzcy. Jako trzeci maraton ukończył, z czasem 2 godziny i 56 minut, Stanisław Ważny z Lubaczowa. Wśród zawodników była też Dorota Gruca, rekordzistka kraju w biegu na 10 tys. metrów, reprezentantka Polski na olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku. Ukończyła sobotni bieg jako pierwsza kobieta, zajmując 19 miejsce.

W Pierwszym Maratonie Lubelskim wystartowało blisko 900 biegaczy. Do Lublina przyjechali zawodnicy z kilkunastu państw, w tym z Anglii, Węgier, Turcji, Japonii i Meksyku.

Maraton rozpoczął się przy Bramie Krakowskiej. Zawodnicy pobiegli w kierunku Czechowa, a następnie miasteczka akademickiego, LSM i Czubów, wokół Zalewu Zemborzyckiego, wreszcie ulicą Krochmalną maratończycy zmierzali do mety na placu Zamkowym.

Pierwszy Maraton Lubelski poprzedziły przygotowania, które zaczęły się już we wrześniu ubiegłego roku. Podczas Czterech „Dych” do Maratonu, cyklu zawodów na dystansie 10 kilometrów, chętni do wzięcia udziału w długodystansowym biegu mogli sprawdzić swoją kondycję i symbolicznie pokonać dystans właściwego maratonu.