fbpx

Marsz Pamięci. 74. Rocznica likwidacji ochronki żydowskiej

30 marca 2016
Komentarze wyłączone
801 Wyświetleń

fot.P.Sztajdel 027W czasie likwidacji getta na Podzamczu, w marcu 1942 roku, około sto dzieci z żydowskiej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 wywieziono samochodami ciężarowymi lub poprowadzono pieszo na łąki na Tatarach i tam zamordowano. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Hanna Kupperberg i panna Rechman, które razem z dziećmi poszły na śmierć. W czwartek, 31 marca 2016 roku, w 74. rocznicę likwidacji Ochronki, zapraszamy mieszkańców Lublina, młodzież i dorosłych, do wzięcia udziału w wydarzeniu upamiętniającym los najmłodszych ofiar Holokaustu. Marsz Pamięci wyruszy spod budynku dawnej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”) o godz. 13.00. Uczestników zapraszamy wcześniej, o godz. 12.00, do Bramy Grodzkiej (Sala Czarna) na multimedialną prezentację historyczną przedstawiającą kontekst upamiętnianego wydarzenia i stanowiącą jego integralną część. Marsz Pamięci na Tatary, w miejsce zagłady dzieci trwa ok. 60 minut.

12:00 – Multimedialna opowieść o Ochronce / Sala Czarna, Brama Grodzka

13:00 – Początek Marszu Pamięci / ul. Grodzka 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”)

Wystawa „Mali aniołowie”

DCF 1.0Jak co roku można zobaczyć wystawę “Mali Aniołowie”, poświęconą upamiętnieniu tragicznej śmierci dzieci żydowskich z Ochronki przy ul. Grodzkiej 11. Kuratorem wystawy jest p. Jolanta Niedzińska. Wystawa prezentowana jest w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego ul. Hutnicza 20 (godziny otwarcia Biblioteki)
Dodatkowe informacje:

Świadectwa pisane likwidacji Ochronki: http://teatrnn.pl/leksykon/node/2559/ochronka_żydowska_świadectwa_pisane

Dzieci jak przedmioty (Wspomnienie Symchy Turkieltauba)

Widziałem jak w marcu 1942 r. Lell wraz z innymi gestapowcami zabierał dzieci żydowskie z sierocińca przy ul. Grodzkiej 11, (…) Lell rzucał dzieci na samochód, jakby to były martwe przedmioty. Było wtedy zimno, a dzieci ubrane były tylko w koszulkach. (…) Wiadomo mi, że dzieci zostały zamordowane przy ul. Łęczyńskiej na polu.

 

Ochronka żydowska (sierociniec) na Grodzkiej 11 w Leksykonie Lublin: http://teatrnn.pl/leksykon/node/914/ochronka_żydowska_sierociniec_grodzka_11_lublin

 

Komenatrze zostały zablokowane