fbpx

Marzec w Domu Kuncewiczów

13 marca 2023
271 Wyświetleń

Rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza | 14 marca przypada 39. Rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza. Z tej okazji organizatorzy przygotowali dla wszystkich zainteresowanych na spacer tematyczny po kazimierskich zakątkach śladami Pana Jerzego. Postać polityka, literata, adwokata i filantropa przywołany zostanie w faktach z jego biografii oraz anegdotach. Wprawa „Tropem Pana Jerzego” rozpoczyna się o godz. 12.00 i odbywa się w cenie biletu wstępu do naszego muzeum.

Wystawa kolaży „Od Spichlerza do Mięćmierza” Doroty Opolskiej Maksym | W marcu i kwietniu w Pokoju Witolda swoje kolorowe, wesołe kolaże zaprezentuje Dorota Opolska – Maksym. Autorka prac jest artystką, animatorką kultury, nauczycielką plastyki i terapeutką. Jej kolaże to ilustracje jednego najpiękniejszych i najciekawszych przewodników po Kazimierzu Dolnym. W oryginalny sposób prezentują wybrane zabytki Miasteczka M.in. spichlerze, kamieniczki, zamek, basztę i wąwozy. Trasa, wyznaczona przez kolaże przewodnika jest chętnie uczęszczana przez osoby odwiedzające Kazimierz, niezależnie od wieku. Wśród kolaży przygotowanych przez Dorotę Opolską Maksym jest także willa Pod Wiewiórką. Ta autorska praca zostanie w Domu Kuncewiczów na stałe. Spotkanie autorskie z Dorotą Opolską Maksym odbędzie się 18 marca o godz. 12.00. Będzie można nie tylko podziwiać kunszt jej kolaż,y ale także nabyć przewodnik i otrzymać dedykację.

Obrazy Antoniego Michalaka w Domu Kuncewiczów | W salonie Domu Kuncewiczów eksponowane są prace Antoniego Michalaka, przedstawiające dawnych właścicieli willi „Pod Wiewiórką”. To dwie sangwiny: szkic do portretów Marii i Jerzego Kuncewiczów z 1974 roku oraz portret Jerzego Kuncewicza z roku 1962. Mimo że obydwie pochodzą z muzealnej kolekcji, to z uwagi na stan zachowania, są rzadko eksponowane na wystawach. Prezentacja prac Antoniego Michalaka będzie okazją do spotkanie z Anną Krawczyk kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie, pasjonatką i znawczynią twórczości tego malarza. Spotkanie poświęcone związkom Antoniego Michalaka z mieszkańcami willi Pod Wiewiórką odbędzie się 18 marca o godz. 14.00. Wstęp na spotkanie jest wolny. Sensacją będą portrety Marii i Jerzego Kuncewiczów autorstwa Antoniego Michalaka wypożyczone z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Dwa obrazy olejne powstały pod koniec lat 50. XX wieku i znajdowały się niegdyś w kolekcji syna państwa Kuncewiczów – Witolda w Stanach Zjednoczonych. W roku 2012 Ossolineum nabyło je od wdowy po Witoldzie – Dorothy Kuncewicz. W Domu Kuncewiczów będą pokazywane po raz pierwszy.

Wystawa „Nokturny na dwa księżyce” Mieczysławy Izdebskiej-Łazorek | W tym roku przypada 90. rocznica wydania „Dwóch księżyców” Marii Kuncewiczowej. Cykl opowiadań, zekranizowany w latach 90. XX wieku przez Andrzeja Barańskiego, ukształtował obraz Kazimierza Dolnego jako mekki artystów i przyczynił się do wzrostu popularności Miasteczka jako modnego kurortu nie tylko wśród artystów. Czy „Dwa księżyce” mogą nadal inspirować artystów? Przekonamy się o tym na wystawie Mieczysławy Izdebskiej-Łazorek „Nokturny na dwa księżyce”. Będzie to intymna podróż po kazimierskich zaułkach. Portretowane miejsca, ale także rozpoznawalny specyficzny styl jej prac mówią wiele o jej wrażliwości i pasji. Otwarcie wystawy oraz spotkanie z autorką już 18 marca o godz. 13.00. „Nokturny na dwa księżyce” w Domu Kuncewiczów to kolejna inicjatywa Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

foto Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Zostaw komentarz