Warsztaty Kultury w Lublinie przedstawiają nowy cykl, który ma prowokować do innego spojrzenia na zieloną przestrzeń miasta, jej funkcje, potrzeby i cele. Stawiają też pytanie o miasto jako takie, jego zobowiązania wobec mieszkańców i na odwrót, odpowiedzialność, jaką mieszkańcy mają wobec przestrzeni, w której żyją.
Współczesne miasta dynamicznie się zmieniają, a kierunek tego rozwoju określa warunki naszej codzienności. Natomiast sztuka, jako pierwotna społeczna potrzeba człowieka dostarcza nie tylko wiedzy historycznej, psychologicznej czy socjologicznej na temat relacji człowieka i natury, ale uczestniczy w jej budowaniu inspirując i dając do myślenia.
Prowadzenie pierwszego spotkania: dr Jacek Jaźwierski
Od drugiej połowy XIX wieku drzewa są nieodłączną częścią miast. Właściwie trudno wyobrazić sobie miasto bez drzew. Ich rola wydaje się jednak niedoceniana, a łatwość, z jaką się je wycina, niewspółmierna do ich wartości. Wykład będzie krótkim omówieniem znaczenia, jakie drzewa miały, mają lub mogą mieć dla mieszkańców miast, zwłaszcza ich roli estetycznej – jak wpływają na wygląd miasta i nasze samopoczucie – zarówno na przykładzie dużych metropolii, jak Londyn, Paryż, Berlin, czy mniejszych miast, takich jak Lublin.
Jacek Jaźwierski
Jacek Jaźwierski – adiunkt w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, autor m.in. książki: Natura i historia. Sir Joshuy Reynoldsa wizja sztuki europejskiej. którego zainteresowania badawcze obejmują teorię sztuki i estetykę natury.
Spotkanie odbędzie się 20 maja, o godz. 18.00 na platformie ZOOM
Liczba miejsc jest ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy za pomocą formularza online.
Źródło: Warsztaty Kultury w Lublinie