fbpx
WAŻNE
Rocznica rekordowego przelotu (17 maja, 2021 4:48 pm)
O potencjale Ogrodu Botanicznego UMCS (17 maja, 2021 10:29 am)
Co to jest ta agresja u psów? (17 maja, 2021 9:26 am)
Lipcowe święto Carnavalu (14 maja, 2021 12:04 pm)

Miasto zbada wzrok uczniom klas II

13 lipca 2020
193 Wyświetleń

Miasto właśnie rozstrzygnęło konkurs na wybór realizatorów tegorocznego miejskiego Programu profilaktyki wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych. Dwa ośrodki medycyny szkolnej zbadają uczniom wzrok w 31 szkołach podstawowych na terenie Lublina. Badania przesiewowe odbędą się w szkołach od września do listopada.

Objęci programem uczniowie klas II zostaną przebadani w zakresie ostrości wzroku, widzenia barw i ustawienia gałek ocznych. Rodzice/opiekunowie otrzymają zaświadczenia dokumentujące udział w programie z informacją na temat wykrytej wady wzroku i proponowanego dalszego postępowania diagnostycznego czy leczniczego. Nauczyciele zostaną przeszkoleni w zakresie profilaktyki wad wzroku, ich wczesnego wykrywania i leczenia w kontekście osiągnięć szkolnych dzieci.

Program profilaktyczny realizowany jest w Lublinie od 2015 roku. Od początku przebadano łącznie ponad 7 tys. lubelskich uczniów. Co roku podczas przesiewowego badania wzroku u ponad 20% badanych uczniów w wieku 8-9 lat wykrywane są nieprawidłowości w zakresie widzenia, a dzieci kierowane są do dalszych badań. Wczesne zdiagnozowanie pozwala na wdrożenie leczenia w wieku, w którym efekty są najlepsze. Za realizację tego Programu Miasto wielokrotnie było nagradzane w konkursie „Zdrowy Samorząd”. Taką nagrodę Lublin otrzymał także w tym roku.

Na realizację badań przesiewowych w zakresie wad wzroku w 2020 roku przeznaczono kwotę 100 tys. zł.

Lista 31 szkół objętych Programem dostępna jest na stronie BIP Miasta Lublin.

Źródło: Lublin.eu

Zostaw komentarz