fbpx

Miliony dla Politechniki Lubelskiej

31 października 2018
843 Wyświetleń

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło rozstrzygnięcie pilotażowego konkursu w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” (RID).

30 uczelni akademickich z 12 regionów Polski otrzyma w sumie ponad 326 mln złotych. Środki – około 12 mln zł – wypłacane będą każdej z nich przez cztery lata.

– Kiedy dyskutowaliśmy nad kształtem Konstytucji dla Nauki, bardzo często z ust naszych partnerów słyszeliśmy o potrzebie równomiernego i sprawiedliwego wsparcia wszystkich uczelni w Polsce – mówi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – W odpowiedzi na te głosy uruchomiliśmy specjalne strumienie finansowe, które będą stymulowały uczelnie do dalszego rozwoju. A równocześnie będą brały pod uwagę odmienne misje i potencjały uczelni – dodaje wicepremier.

Politechnika Lubelska otrzyma blisko 12 mln zł na rozwój potencjału badawczego w dwóch dyscyplinach: mechanika oraz budowa i eksploatacja maszyn, uprawianych na Wydziale Mechanicznym. Po zmianie rozporządzenia MNiSW te dyscypliny będą zawierały się
w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.

– Projekt pozwoli na sfinansowanie działań istotnych z punktu widzenia prowadzenia badań
i upowszechniania ich wyników. W praktyce oznacza to zwiększenie liczby m.in. zgłoszeń patentowych, mini-demonstratorów opracowanych na podstawie rozwiązań powstałych na uczelni czy wysoko punktowanych publikacji naukowych. Nasi pracownicy częściej będą mogli wyjeżdżać na zagraniczne staże naukowe, a naukowcy z zagranicy przyjeżdżać do nas. Liczymy również na wzrost liczby projektów badawczych realizowanych przez studenckie koła naukowe – podkreśla rektor Politechniki Lubelskiej prof. Piotr Kacejko.

W efekcie wzrośnie międzynarodowa aktywnoś

naukowa pracowników. W większym niż dotychczas stopniu uczelnia będzie również wspierać otoczenie społeczno-gospodarcze
w województwie lubelskim. Dużo uwagi poświęcone zostanie także na podniesienie jakości kształcenia na kierunkach studiów związanych z wytypowanymi dyscyplinami – podsumowuje rektor.

Konkurs skierowany był do uczelni akademickich o istotnym znaczeniu dla rozwoju regionu. W pilotażowej edycji mogły wziąć udział uczelnie, których wydziały posiadały w określonych dyscyplinach uprawnienia do nadawania stopni i co najmniej kategorię naukową B.

Foto Marcin Pietrusza

Zostaw komentarz