fbpx

Miłość i tęsknota to dwie prządki naszego żywota… – Dzień św. Walentego w Muzeum Wsi Lubelskiej

10 lutego 2023
324 Wyświetleń

W polskiej tradycji ludowej czczony jako patron epileptyków i nerwowo chorych. Na obrazach przedstawiany stojący nad uzdrowionym dzieckiem lub grupą klęczących ludzi, mowa o św. Walentym, którego postać będzie towarzyszyła niedzielnemu wydarzeniu w Muzeum Wsi Lubelskiej.

W niedzielę, 12 lutego 2023 r., w godz. 10:00-15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się wydarzenie swobodnie nawiązujące do współczesnych Walentynek. Odwiedzający lubelski skansen będą mogli wziąć udział w Mszy Świętej, po której przewodnik zaprosi przybyłych do wspólnej wędrówki po wybranych zabytkach Muzeum. Zwiedzanie rozpocznie się w Kościele z Matczyna, będzie to świetna okazja do bliższego przyjrzenia się ołtarzowi św. Walentego i wsłuchania się w prawdziwą opowieść o żywocie postaci. Uczestnicy zaproszeni także zostaną do odwiedzenia lapidarium cmentarnego i Chałupy z Teodorówki, gdzie dowiedzą się o różnych obliczach miłości. W miasteczkowym Ratuszu z Głuska także o miłości zaśpiewa dla nich białym głosem Zespół Śpiewaczy Muzeum Wsi Lubelskiej – Rózga, którego repertuar to tradycyjne pieśni wykonywane na dawnych wsiach.

W Ratuszu będzie można napić się rozgrzewającej herbaty, zagrać w grę Flirt czy poczytać ogłoszenia matrymonialne z lat 30. XX w. Dodatkowa atrakcja towarzysząca wydarzeniu to prezentacja przedwojennego sposobu parzenia kawy w syfonie, którą będzie można zakupić wraz ze słodkim akcentem. Ponadto przybyli do Muzeum będą mogli skorzystać z przejażdżek bryczką w godz. 11:00-12:00 i 14:00-15:00.

Więcej: skansen.lublin.pl/pl/aktualnosci/milosc-i-tesknota-to-dwie-przadki-naszego-zywota-sw-walenty-w-muzeum-wsi-lubelskiej-12-lutego-2023/

foto Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Zostaw komentarz