fbpx

Misterium Dzwonu św. Michała

26 września 2016
Komentarze wyłączone
711 Wyświetleń

misterium-dzwonu29 września to dla Lublina dzień szczególny – święto pierwszego patrona miasta. Także i w tym roku  ten moment  będzie uczczony w wyjątkowy sposób, ale tym razem nieco inaczej niż w latach ubiegłych.

Misterium Dzwonu jest wydarzeniem organizowanym przez Lubelską Trasę Podziemną (Ośrodek “Brama Grodzka Teatr – NN”). Pierwsze Misterium odbyło się w 2001 roku. Wtedy to, w dzień dawnego patrona miasta – św. Michała Archanioła, na Placu po Farze na nowo zabrzmiał dzwon jego imienia na co dzień wiszący w Muzeum Archidiecezjalnym na Wieży Trynitarskiej. Od tamtego momentu staramy się przypominać o nieistniejącej już lubelskiej Farze i jej patronie.

Z jakiego powodu właśnie św. Michał został opiekunem miasta? Dlaczego także jemu poświęcono najważniejszy lubelski kościół – Farę? Jakie było znaczenie tego kościoła dla Lublina? Dlaczego Fary już nie ma i gdzie znajdują się pamiątki po niej? Jeżeli chcecie poznać odpowiedź chociaż na jedno z tych pytań zapraszamy 29 września! O godzinie 19.00 zaczynamy wędrówkę szlakiem pamiątek lubelskiej Fary! Kto wie, może sam św. Michał pojawi się aby odpowiedzieć na kilka pytań…

n_02_kosciol-sw-michalaCentrum misterium jest jak zwykle uderzenie w dzwon św. Michała. znajdujący się na Wieży Trynitarskiej. Także tym razem dzięki Muzeum Archidiecezjalnemu będziemy mogli wejść na wieżę i punktualnie – w tym roku, o godzinie 21.00 – poruszyć znowu serce św. Michała i przypomnieć miastu o jego historii. Dzień wcześniej na Wieżę Trynitarską spróbują wejść, co prawda wirtualnie, młodzi ludzie z Gimnazjum nr 9 w Lublinie. Miło nam bowiem poinformować, że 28 września odbędzie się premiera kolejnego poziomu gry “Anioły i Diabły. Zaczarowany Lublin”. Trzecia część przygód Antosia (św. Antoni jest obecnym patronem Lublina) przemierzającego przez historyczne miasto nosi tytuł: “Miecz Michała Archanioła”. Pierwszymi graczami tego poziomu będą właśnie uczniowie z Gimnazjum nr 9 w Lublinie. To do nich wybierzemy się z warsztatami, w czasie których będą próbować, zmagając się z różnymi przeciwnościami, dostać się aż na sam szczyt Wieży Trynitarskiej.

 

 

Komenatrze zostały zablokowane