fbpx

Mistrz Olbiński w zamojskiej galerii

20 sierpnia 2018
2 048 Wyświetleń

Zamość “Perła Renesansu” to nie tylko unikatowe stare miasto, ale także zagłębie wydarzeń artystycznych, czego najlepszym przykładem było otwarcie wystawy w BWA Galerii Zamojskiej, autorstwa światowej sławy artysty Rafała Olbińskiego,  które miało miejsce 16 sierpnia.

Nietuzinkowa postać – uznany malarz, ilustrator, projektant, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły plakatu pochodzi z Kielc, gdzie ukończył liceum plastyczne. Po studiach na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej zajął się grafiką, czego efekty można było oglądać m.in. na łamach kultowego w latach 60. i 70. czasopisma „Jazz Forum”. W 1981 r. wyjechał do Francji, a następnie do USA, gdzie zastał go stan wojenny panujący w ówczesnej Polsce. Tam z powodzeniem rozwijał swój talent i podbijał rynek sztuki stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich grafików działających za granicą. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale  od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. Był wykładowcą na Uniwersytecie Temple w Filadelfii oraz w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku.

Prace Rafała Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych  instytucji , jak m.in. The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute  and Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.

W 2006 roku Prezydent RP odznaczył artystę złotym medalem Gloria Artis oraz w 2012 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.

Prace zaprezentowane na wystawie w Zamościu pochodzą z kolekcji prywatnej artysty. Będzie można je oglądać do 16 września.

foto Jacek Zimon

 

 

 

 

Zostaw komentarz