fbpx

MROŹNA CISZA POLSKIE KOLĘDY

21 grudnia 2022
1 086 Wyświetleń

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wzejściu pierwszej gwiazdki wieczornej na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie. Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba, a symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i nieba. Na ziemię w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami. Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba. Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba.

C.K. Norwid

W ostatnich dniach na krajowym rynku muzycznym pojawił się piękny muzycznie, literacko i wizualnie album pt. „MROŹNA CISZA POLSKIE KOLĘDY”. Jest to pierwsza solowa płyta pochodzącej z Lublina śpiewaczki młodego pokolenia Agaty Rumińskiej-Sulenta mezzosopran z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Kameralnej IUBILAEUM. Śpiewaczka jest stypendystką Marszałka Województwa Lubelskiego w kategorii Młody Twórca Kultury ‘2022.

Wyboru kolęd dokonała wykonawczyni partii solowych będąca równocześnie producentem dzieła. Album zawiera 13 polskich kolęd w unikalnym wykonaniu ułożonych w opowieść o narodzinach i pierwszych chwilach pobytu na ziemi Jezusa Chrystusa. Przypomina o podstawowych prawdach związanych z człowiekiem i jego egzystencją, a artystyczne wykonanie czyni ten przekaz tym bardziej wzruszającym i pięknym. Duża w tym zasługa autora opracowań muzycznych, aranżera i dyrygenta Tomasza Orkiszewskiego. Dopełnieniem materiału muzycznego jest książeczka zawierająca teksty wszystkich prezentowanych utworów, historię i miejsce polskiej kolędy w naszej kulturze i tradycji oraz prezentacje wykonawców i autorów albumu. Całości dopełniają cytaty poetyckie. Wszystkie drukowane treści prezentowane są w językach polskim i angielskim, przybliży więc naszą kulturą tym liczniejszemu gronu odbiorców. Wydawnictwo zostało zrealizowane pod patronatem Jarosława Stawiarskiego Marszałka Województwa Lubelskiego.

W dniu 19 grudnia rozpoczęła się światowa promocja albumu na platformach cyfrowych. Część dochodu uzyskanego ze sprzedaży zagranicznej albumu przeznaczona jest na rzecz Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Więcej informacji: www.arsmusic.pl www.polihymnia.pl, https://polihymnia.pl/pl/nowosci-wydawnicze/1588-mrozna-cisza-plyta-cd.html#idTab5

Album może stać się pięknym prezentem na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Słowo o kolędzie i „Mroźnej Ciszy”

Każda kolęda to szukanie dobra, dobra, które przez lata zyskało otoczkę wyjątkowości, a tu jest w pewien sposób naturalne, takie jak być powinno, rodzące się w prostocie i z natury serca.

Płyta, którą Państwu dedykuję to opowieść kolędnika odkrywającego misterium Bożego Narodzenia. Utwory w niej zawarte przedstawiają historię zaciekawienia i chęci włączenia się we wspólne śpiewanie Jezuskowi.

Na początku dowiadujemy się o dobrej nowinie. Chcemy się nią wspólnie cieszyć, podążać razem z pastuszkami. Rodzi się w nas zamiar pójścia tam, gdzie zaprowadzi nas Gwiazda. Pragniemy wspólnie przeżywać to, czego jeszcze dobrze nie rozumiemy. Podążamy więc do Betlejem, do stajenki, tam, gdzie w żłóbku leży mała Dziecina. Nasze spotkanie z Maryją, Józefem i Dzieciątkiem staje się faktem. Czując radość i wdzięczność chcemy włączyć się we wspólne kolędowanie. Gramy i śpiewamy małemu Jezuskowi z ogromną radością. Gdy nadejdzie czas, pomożemy ukołysać go do snu. To nasza osobista wędrówka do Betlejem. Chcemy być tam, by wspólnie poczuć pokój i radość, doświadczyć obecności samego Boga.

Niech płynące z serc Wykonawców melodie dostarczą Państwu chwil nostalgii i skupienia. Niech będą świadectwem tych, którzy nie chcą zapomnieć o tej wspaniałej tajemnicy, którzy cenią sobie to prawdziwe dobro płynące z natury i potrzeby serca. Mam nadzieję, że słuchając tej płyty każdy znajdzie w niej coś wyjątkowego, coś co przypomni jak ważna w życiu jest radość, która przychodzi wraz z narodzinami Bożego Syna. Niech pozostanie z Państwem jeszcze na długi czas po tym wyjątkowym okresie roku.

Przeżyjmy wspólnie tę wędrówkę. Wsłuchajmy się i odkryjmy na nowo tę jakże piękną tajemnicę miłości Boga do człowieka.

Agata Rumińska-Sulenta

Zostaw komentarz