fbpx

Na progu stulecia

16 października 2017
818 Wyświetleń

Rozpoczął się jubileuszowy rok akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Jak podkreślił w przemówieniu inauguracyjnym Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński uniwersytet stale się rozwija, czego dowodem jest m.in. lepszy niż w poprzednich latach wynik rekrutacji oraz liczba nowo mianowanych profesorów i doktorów habilitowanych.

W związku ze stuleciem uczelni, w ciągu najbliższego roku na uniwersytecie będzie odbywać się wiele wydarzeń jubileuszowych- konferencji naukowych i wydarzeń kulturalnych. Wydana zostanie Encyklopedia Stulecia KUL. Ważnym wydarzeniem będzie dziękczynna pielgrzymka społeczności akademickiej do grobu Jana Pawła II, a także Zjazd Absolwentów KUL, który odbędzie się w czerwcu przyszłego roku. Ponadto jeszcze tej jesieni zostaną oddane do użytku nowe obiekty sportowe KUL na Poczekajce, a dzięki remontowi swój dawny blask odzyskał Kościół Akademicki KUL.

W tegorocznej inauguracji roku akademickiego wziął udział wicepremier Jarosław Gowin, który m.in. ustosunkował się do przygotowywanej reformy szkolnictwa. Zaprezentował założenia „Konstytucji dla nauki”, na której ma się opierać reforma szkolnictwa wyższego i nauki.

Podczas inauguracji po raz pierwszy zostały wręczone „Laury Uniwersyteckie” – nagrody naukowe im. Ks. Idziego Radziszewskiego, przyznawane nauczycielom akademickim za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę I stopnia, za edycję dzieł wszystkich Josefa Ratzingera w serii Opera Omnia, otrzymał ks. prof. dr hab. Krzysztof Góźdź. Nagrodą II stopnia, za współautorstwo serii prac z zakresu psychologii czasu i Internetu, realizowanych w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki i Ministerstwa Zdrowia, opublikowanych w części A wykazu czasopism Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, została wyróżniona dr Aneta Przepiórka. Nagrodą III stopnia, za pionierską, pierwsza w historii edycję krytyczną pism wszystkich Bolesława Prusa, przygotowaną w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, została uhonorowana dr hab. Beata Obsulewicz-Niewińska, prof. KUL.

 

Foto Tomasz Koryszko

 

Zostaw komentarz