fbpx

Nagroda im.prof Tomasza Strzembosza dla Ewy Rzeczkowskiej

16 września 2015
Komentarze wyłączone
1 035 Wyświetleń

Bogu-Polsce-bliznimDr Ewa Rzeczkowska, adiunkt w Katedrze Historii Najnowszej KUL, otrzymała Nagrodę im. prof. Tomasza Strzembosza dla autora najlepszej książki dotyczącej najnowszej historii Polski. Nagrodzona została jej rozprawa doktorska napisana w Instytucie Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – “Bogu, Polsce, Bliźnim. Tajne organizacje harcerskie w Polsce w latach 1944-1956”. W 2010 r. książka ta (jeszcze w maszynopisie) została wyróżniona w konkursie, organizowanym przez IPN i Instytut Historii PAN, na “Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2009 im. Władysława Pobóg-Malinowskiego” (w kategorii prac doktorskich).

Była to siódma edycja konkursu organizowanego przez Fundację im. Tomasza Strzembosza we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Collegium Civitas. W konkursie wyłaniane są najlepsze książki dotyczące historii najnowszej (okresu od wybuchu II Wojny Światowej do 1989 roku). O nagrodę ubiegać się mogą autorzy wyłącznie książek debiutanckich, które są wyłącznie dziełem oryginalnej twórczości autora oraz wynikiem jego własnych badań. Nagroda wręczana jest w rocznicę urodzin patrona – 11 września.

Patronem konkursu jest prof. Tomasz Strzembosz (1930-2004) – wieloletni profesor KUL, wybitny historyk, specjalizujący się w najnowszych dziejach Polski. Mistrz i wychowawca znakomitych historyków młodego pokolenia. Społecznik. Harcerz – pomysłodawca i przez wiele lat honorowy Przewodniczący ZHR. Wytrawny turysta. Kustosz Pamięci Narodowej.

Komenatrze zostały zablokowane