fbpx

Nagroda za mikrosondę do diagnostyki nowotworu piersi

27 października 2020
870 Wyświetleń

Szybka i skuteczna diagnostyka nowotworowa może zmniejszyć umieralność nawet o 30%  – mówi dr hab. Magdalena Staniszewska, prof. KUL, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych. Profesor Staniszewska, współzałożycielka lubelskiej firmy SDS Optic, otrzymała nagrodę w konkursie Innovation Radar Prize 2020 w kategorii Women-led Innovation. Nagroda została przyznana za mikrosondę optyczną do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki nowotworów piersi.

Nowotwór piersi to jeden z najczęstszych rodzajów nowotworu. Co roku jest wykrywany u około 1,7 mln kobiet na świecie. Niestety z jego powodu umiera około pół miliona. Szansą na zmniejszenie tej liczby jest szybsza diagnostyka, która dziś polega na badaniu histopatologicznym wycinka guza i trwa zwykle kilkanaście dni.

Czas trwania diagnostyki może zmienić oparta na pomyśle prof. Magdaleny Staniszewskiej mikrosonda optyczna OmiProbe do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki nowotworów piersi, nad którą od 2013 roku pracuje firma SDS Optic. Sonda umożliwi określenie, czy nowotwór jest złośliwy już w ciągu pół godziny. Jej działanie polega na zbadaniu markera HER2 bezpośrednio w okolicy guza, nie wymaga więc pobierania tkanki. Obecnie urządzenie czeka faza badań klinicznych, po jej pomyślnym zakończeniu będzie mogła zostać uruchomiona produkcja sondy.

Zgodnie z analizami WHO szybka i skuteczna diagnostyka nowotworowa może prowadzić do zmniejszenia umieralności nawet o 30%. Problem dotyczy setek tysięcy kobiet na całym świecie, które dzięki nowej technologii otrzymają wiarygodną i szybką diagnozę oraz większe szanse na wyleczenie – mówi prof. Magdalena Staniszewska.

Pomysł zyskał uznanie w oczach Komisji Europejskiej, która przyznała blisko 4 mln euro na badania kliniczne i certyfikację sondy w ramach programu Horyzont 2020. Prace nad sondą trwają w nowoczesnym centrum badawczo-rozwojowym, które w 2018 roku powstało na terenie kampusu KUL na Konstantynowie.

Teraz Komisja wyróżniła prof. Staniszewską w konkursie Innovation Radar Prize 2020. W konkursie nagradzane są innowacyjne i przełomowe technologie oraz ich twórcy. Prof. Staniszewska otrzymała nagrodę w kategorii Women-led Innovation jako współzałożycielka SDS Optic oraz autorka pomysłu sondy.

Prof. Magdalena Staniszewska jest biotechnologiem, specjalizuje się w odkrywaniu molekularnych podstaw chorób nowotworowych, doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Harvard Medical School w Bostonie i Polskiej Akademii Nauk. Z KUL związana od 2016 roku, od dwóch lat kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Naukowych. Jest także dyrektorem ds. naukowych SDS Optic. Firma współpracuje z Instytutem Nauk Biologicznych KUL, oferując staże i praktyki dla studentów.

Źródło: biuro prasowe KUL

Zostaw komentarz