fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów

23 sierpnia 2019
658 Wyświetleń

Za nami XIX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski oraz Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL). W tym roku finał wojewódzkiego etapu odbył się w Zamościu. Do miasta zwanego perłą renesansu przyjechało około 50 wystawców,  prezentujących żywność spełniającą wymagania dotyczące jakości i pochodzenia, a także, które są wytwarzane tradycyjnymi metodami. Punktem kulminacyjnym wydarzenia były konkursy na najlepszy regionalny produkt i potrawę oraz nominacja do ogólnopolskiej, prestiżowej nagrody „Perła”. W kategorii gastronomicznej zwyciężyły ex aequo (i nominacje do „Perły” otrzymały): chłodnik jabłkowy i roladka z polędwiczki wieprzowej Pawła Gałeckiego z Hotelu i Restauracji Piano w Lublinie, a także chłodnik z buraków czerwonych i kurczak ze młyna Koła Gospodyń Wiejskich w Szopinku. Według komisji konkursowej na nominację do ogólnopolskiej nagrody „Perła” zasłużyło w tym roku aż osiem produktów: bronicka szyneczka w skórze Maria Kruk, M.Z. Kruk, konfitura różana z Końskowoli Aleksandra Mazurkiewicz, maślanka naturalna z OSM Bychawa, miód akacjowo-malinowy Ireneusza Kwaśniaka z Pasieki Malinowa Kraina, mleko zsiadłe z OSM Krasnystaw, naleweczka gruszkówka Janiny Bańki, sok jabłkowo-buraczkowy Jolanty Chlebek z Vita Natura „EcoSusz” oraz szparagi konserwowe Grzegorza Maryniowskiego.

Smakom regionów towarzyszyły również liczne kiermasze regionalnej żywności, pokazy gotowania połączone z bezpłatnymi degustacjami, konkursy dla dzieci oraz koncerty muzyki folkowej.

Wielki Finał XVIII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” już 29 września 2019 r. podczas Targów Smaki Regionów w Poznaniu.

foto UMWL

 

Zostaw komentarz