fbpx

Nie tylko kobieca Toyota Yaris

23 września 2014
Komentarze wyłączone
943 Wyświetleń

toyotaToyota Yaris od lat znajduje się w czołówce najchętniej kupowanych małych samochodów. Trzecia już generacja popularnego japończyka przeszła w tym roku stylistyczną modernizację. Główne modyfikacje miejskiej Toyoty objęły przede wszystkim przód auta. Znacznie zwiększono tutaj wlot powietrza, dzięki czemu wizualnie Yaris jeszcze bardziej zyskał na dynamice. Dodatkowo urozmaicono nieco kształt przednich reflektorów, tak że cały przód auta wygląda bardziej opływowo i zadziornie.

Po zajęciu miejsca za kierownicą uwagę przykuwa przede wszystkim ciekawie zaprojektowana deska rozdzielcza. Dopracowane, subtelne linie wokół bocznych nawiewów czy w podobny sposób zaprojektowane boki drzwi wywołują pozytywne odczucia estetyczne. Podobnie jak poprowadzona wyżej i opadająca ku fotelowi pasażera linia przednich nawiewów. Ciekawym dodatkiem jest zaprojektowana w kształcie łzy mała wnęka na wysokości kierownicy, idealna do położenia dokumentów lub telefonu. Sam kokpit zbudowany jest z trzech rodzajów materiałów, dostępnych w różnych konfiguracjach kolorystycznych. Najciekawsze z nich to połączenie czerni z brązem oraz czerni z czerwienią.

Zajęcie pozycji za kierownicą nie sprawia trudności, zwłaszcza że jest możliwość regulacji zarówno wysokości fotela, jak i kolumny kierownicy. Nadspodziewanie dużo przestrzeni jest również na tylnych fotelach, choć wygodnie podróżować mogą tam tylko dwie osoby. Dodatkowo bagażnik Yarisa to jedynie 286 l, ale poprzez regularne kształty jest dość ustawny.

Z punktu widzenia kierowcy ta niewielka gabarytowo Toyota wywiera pozytywne wrażenie. Doskonale radzi sobie w miejskiej dżungli. Jej minimalny promień skrętu to jedynie 4,7 metra. Mocnym atutem jest doskonała widoczność tego, co dzieje się z przodu, przede wszystkim dzięki mocno pochylonej, dużej przedniej szybie. Dodatkowo pomaga niżej poprowadzona linia bocznych szyb, a przysłowiową wisienką na torcie jest przeszklony dach, który możemy zasłonić lub odsłonić za pomocą dwóch rolet.

Z kolei na trasie mały Yaris spisuje się, jakby był nieco większy niż rzeczywiście jest. W testowanym egzemplarzu zamontowany był silnik benzynowy o pojemności 1,3 l i mocy 99 KM. Spora moc jak na tak małe auto pozwala na dynamiczną jazdę. Spalanie w cyklu miejskim to 6,4 l, co jest dobrym rezultatem. Dużo lepsze wyniki Toyota osiąga w siostrzanym modelu wyposażonym w napęd hybrydowy. Yaris hybrydowy wyposażony w jednostkę benzynową 1,5 o mocy 75 KM uzupełnioną o dwa silniki elektryczne pozwala ograniczyć zużycie paliwa na poziomie 3,1 l. Taka ilość paliwa potrzebna na przejechanie 100 km robi wrażenie.

Reasumując. Obalamy mity, że to typowo damskie auto. Niewielka Toyota Yaris, znakomicie wpasowując się w uliczne korki i zatłoczone parkingi, sprawi dużą satysfakcję kierowcom, którzy potrzebują szybko i wygodnie przemieszczać się po mieście. Niezależnie, czy kierują nią kobiety czy mężczyźni.

Tekst i foto Krzysztof Stanek

Kalinówka18  k/Lublina  , 

tel.: 81-534-14- 00,       

www.toyota-lublin.pl

 

 

Komenatrze zostały zablokowane