fbpx

Niepewność, nadzieja i wdzięczność

12 marca 2021
940 Wyświetleń

5 lutego 2021 r. – rząd ogłasza, że od 12 lutego teatry, opery i filharmonie mogą znowu otworzyć się dla publiczności – na 2 tygodnie i przy maks. 50-proc. zapełnieniu widowni. Większość instytucji kultury dopiero zastanawia się, jak na tę sytuację zareagować: czy kontynuować działania online, jak zaplanować repertuar? A Teatr Muzyczny w Lublinie jeszcze tego samego dnia ogłasza program premierowego koncertu „W duecie z Muzycznym” i rozpoczyna sprzedaż biletów… Mimo pandemii w Teatrze dzieje się tak dużo, że jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność.

Kamila Lendzion, Paulina Janczaruk, Dorota Szostak-Gąska, Anna Barska

Ale czy gotowa będzie publiczność, czy nie będzie się bała przyjść na koncert, czy bilety sprzedadzą się tak szybko, czy ludzie nie mają teraz innych priorytetów niż kultura? Takie obawy towarzyszyły pracownikom wszystkich instytucji. W przypadku Teatru Muzycznego w Lublinie okazały się nieuzasadnione: bilety zostały wyprzedane w kilka dni i musieliśmy zorganizować dodatkowy koncert. Widzowie ze zrozumieniem przyjęli wszystkie zasady związane z reżimem sanitarnym: przynosili wypełnione oświadczenia dot. stanu zdrowia, zakrywali usta i nos, zachowywali dystans i, chociaż były to koncerty w walentynkowy weekend, nie nalegali, żeby siedzieć obok siebie. To tak, jakbyśmy zawarli – organizatorzy i goście – niepisane porozumienie: skoro dano nam szansę, warunkowo, musimy udowodnić, że instytucje kultury są miejscami bezpiecznymi.

Kamila Lendzion

Koncerty „W duecie z Muzycznym” pokazały, jak bardzo obie strony tęskniły za tymi spotkaniami na żywo. Artyści nie istnieją bez publiczności – i chociaż pod wszystkimi projektami, które udostępniamy online, pojawia się mnóstwo komentarzy i wzbudzają one ogromne zainteresowanie, to nic nie może się równać z żywą, natychmiastową reakcją widowni. Kiedy stoi się na scenie i czuje, że emocje, które się przekazuje, są odbierane, rozumiane i potęgowane przez publiczność, rodzi się magia, której nie da się odtworzyć w świecie wirtualnym. Podobne uczucia towarzyszą widzom: ich radość, pięciokrotne wywoływanie artystów na bis, owacje na stojąco i głośne okrzyki „Dziękujemy!” były dowodem na to, że nawet, jeśli bez sztuki da się żyć, to jest to życie niepełne, pozbawione piękna i niedające wytchnienia.

Dorota Szostak-Gąska i Jakub Gąska

Mamy nadzieję, że nasz przykład będzie wskazówką dla tych, którzy podejmują decyzje – warto dać kulturze kolejną szansę. Zrobimy wszystko – my, artyści, i my, widzowie – żeby jej nie zmarnować.

W koncertach „W duecie z Muzycznym” wystąpili soliści Teatru Muzycznego w Lublinie: Kamila Lendzion, Anna Barska, Paulina Janczaruk, Dorota Szostak-Gąska, Jakub Gąska i Patryk Pawlak. Towarzyszył im zespół muzyczny – Małgorzata Papiewska, Joanna Wróblewska, Stanisław Błach, Wojciech Durak, Adrian Wilga i Piotr Wróblewski – który, mimo nielicznego składu, brzmiał jak cała orkiestra, dzięki aranżacjom Wojciecha Duraka i Bogusława Wróblewskiego. Podczas koncertów publiczność wysłuchała najpiękniejszych piosenek o miłości – od Elvisa Presleya, Whitney Houston i Barbry Streisand po przeboje z filmowych musicali.

Jakub Gąska i Anna Barska

Dziękujemy Wam, że jesteście z nami! – Teatr Muzyczny w Lublinie

Na zdjęciu wstępnym: Paulina Janczaruk i Patryk Pawlak

Foto: Aneta Sobiesiak

Zostaw komentarz