WAŻNE
Niecodzienna choinka w SKENDE (Grudzień 13, 2019 11:05 am)
Samorządowy Lider Edukacji (Grudzień 13, 2019 10:26 am)

Sticky PostNominowani do nagrody "Żurawie- lubelskie wyróżnienie kulturalne 2017"

4 maja 2017
Komentarze wyłączone
906 Wyświetleń

ŻURAWIE 2017_LISTA NOMINOWANYCHZnamy nominowanych do jubileuszowej, 10. edycji nagrody „Żurawie”. Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” i Polskie Rado Lublin wyłoniło dwunastu kandydatów w czterech kategoriach: “Słowo”, “Dźwięk”, “Obraz”, “Animator kultury”.

Czterech laureatów wybierze jury w składzie: Piotr Celiński (UMCS), Witold Dąbrowski (Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”), Grzegorz Józefczuk (Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza), Jarosław Koziara (grafik, designer), Rafał “koZa” Koziński (Centrum Kultury), Grażyna Lutosławska (Polskie Radio Lublin), Anna Nawrot (Centrum Kultury), Janusz Opryński (Teatr Provisorium, Festiwal Konfrontacje Teatralne), Andrzej Rusin (Kinoteatr Projekt), DJ Papa Zura (DJ, SoulSerivce), Waldemar Tatarczuk (Galeria Labirynt) i Bartosz Wójcik (CSK).

Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 27.05.2017 r. o godz. 20:00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2. Każdy Laureat otrzyma statuetkę i nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że organizatorem nagrody „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne” jest Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” i Polskie Radio Lublin. Wydarzenia odbywa się w ramach obchodów 700-lecia Miasta Lublin.

Projekt jest realizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Nagrody finansowe dla laureatów funduje Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk. Fundatorem statuetek jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Szczegółowe informacje i regulamin konkursu na stronie: zurawie.beetle.pl.

 

„ŻURAWIE 2017”

 

Słowo

DOMINIK GAC – Piszący, poeta, krytyk teatralny i muzyczny, polonista, doktorant w Zakładzie Teatrologii UMCS. Laureat Stypendium Prezydenta Miasta Lublina dla osób zajmujących się twórczością artystyczną w roku 2017, laureat Nagrody Indywidualnej Piotra Metza za tekst o muzyce popularnej w Konkursie Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka” 2017, zwycięzca konkursu poetyckiego Lublin.RMX,autor tomu poetyckiego śpiewnic (Gardzienice 2014). Członek zespołów muzycznych Licho i Koniec Pola. Sekretarz redakcji czasopisma „Witkacy!” i współpracownik Instytutu Witkacego w Warszawie. Współpracuje z miesięcznikiem „Teatr”, portalem teatralny.pl i kwartalnikiem „Gazeta Magnetofonowa”.

PATRYK PAWELEC – recytator, absolwent animacji kultury UMCS, instruktor żywego słowa w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, student Studium Teatralnego UMCS/CSK. Laureat licznych nagród na ogólnopolskich festiwalach słowa. Prowadzi warsztaty z zakresu recytacji i mówienia scenicznego dla instruktorów na terenie województwa. Mocno związany z Zamojskim Domem Kultury, w którym realizuje projekty teatralne dla młodzieży. Trzykrotny stypendysta Prezydenta Miasta Lublina oraz Marszałka Województwa Lubelskiego za osiągnięcia artystyczne. Obecnie pracuje nad monodramem, którego premiera odbędzie się w czerwcu 2017r.

 

JACEK WRÓBEL –Niedoszły absolwent politologii UMCS. Laureat kilku ogólnopolskich konkursów literackich, wyróżniony na IX  Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania oraz zdobywca statuetki Kryształowego Smoka wrocławskich Dni Fantastyki. Publikował w Nowej Fantastyce, Qfancie, Esensji i Smokopolitanie, jego opowiadania znalazły się również w obu tomach „Ostatniego Dnia Pary”. W 2015 roku zadebiutował książką „Cuda i Dziwy Mistrza Haxerlina” – dwie kolejne czekają na wydanie. Koneser nieobjętych akcyzą papierosów.

 

Dźwięk

MARTYNA GAWLIK – Urodziła się w 1994 r. w Tarnobrzegu. Studiuje Dziennikarstwo i komunikację społeczna na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z dźwiękiem i sceną związana już od lat przedszkolnych. Pierwszą piosenkę napisała w wieku 7 lat i była ona oczywiście o miłości. W późniejszych latach po ukończeniu szkoły muzycznej na wiolonczeli kontynuowała naukę tym razem na gitarze. Na końcu urodził się śpiew. We własnym zakresie tworzy, sama komponuje, pisze teksty, śpiewa. Ma za sobą współpracę z zespołem Rapadub a obecnie wraz z Włodzimierzem Kiniorskim są w trakcie przygotowywania projektu, którego efekty będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku. Aktorka Teatru ITP, od stycznia tego roku próbuje swoich sił w Radio Centrum. Fanka twórczości Czesława Niemena.

MONIKA KOWALCZYK –dwudziestotrzyletnia songwriterka, wokalistka, autorka tekstów, aktorka, studentka KULu. Od najmłodszych lat związana z muzyką i teatrem. Laureatka festiwali o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywczyni m.in: III nagrody na Grechuta Festival Kraków 2011, nagrody w kategorii Muzyka na Festiwalu FAMA 2016 w Świnoujściu oraz I nagrody na festiwalu OSPPT YAPA 2016 w Łodzi. 24 kwietnia miała premierę jej debiutancka płyta (EP) „Piosenki”, nad którą patronat medialny sprawuje Polskie Radio Lublin.

STANISŁAW LESZCZYŃSKI –Muzyk, multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor i  producent muzyczny. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie, Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz były student Hochschule der Künste w Bernie (Szwajcaria). Laureat wielu nagród na konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Założyciel i lider lubelskiego zespołu NeoKlez, oraz współzałożyciel i muzyk zespołów: Chonabibe, Dziady Kazimierskie, Freilach, Klezmer Team,  Kraken Klezmer Band czy The Gipsy Five, ZTL UMCS, ZTL “Leszczyniacy”. Dyrektor artystyczny i pomysłodawca Festiwalu Sztuk Naturalnych “ZEW NATURY”. Autor muzyki do filmów krótkometrażowych oraz między innymi do serialu radiowego „Filip”. Kompozytor muzyki dla zespołów w Japonii, Francji, Polsce i Rosji.

Obraz

PIOTR KRZYSZTOF KAMIŃSKI – Piotr Krzysztof Kamiński, urodzony w 1998 roku w Lublinie, tegoroczny maturzysta. Swoją przygodę z filmem rozpoczął w wieku 9 lat realizując materiały video ze szkolnych wydarzeń dla Klonowickiej Kroniki Filmowej oraz Gimnazjum nr 5 w Lublinie. Był aktywnym uczestnikiem zajęć teatralnych i filmowych w Młodzieżowym Domu Kultury. W wieku 15 lat nakręcił pierwszą fabularną etiudę, za którą zdobył wiele nagród na ogólnopolskich festiwalach kina amatorskiego. Obecnie na swoim koncie ma kilka krótkometrażowych filmów nagradzanych na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej, nagrodę prezydenta miasta, a także cieszące się zainteresowaniem pokazy w Centrum Kultury.

 

ANNA KŁYS –Absolwentka ZSP im. C.K. Norwida w Lublinie. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom z Wyróżnieniem w 2016 roku w Pracowni Malarstwa, aneks w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego. Na swoim koncie ma wystawy indywidualne m.in. „Wspomnienia budują moją teraźniejszość” w Bielańskim Ośrodku Kultury (2017) i zbiorowe. Nominowana do nagrody Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie (2016). Autorka projektów z dziedziny malarstwa ściennego, współpracowała przy realizacjach murali m.in. przy rzece Czechówce — mural upamiętniający dzielnicę żydowską. Staż w Centrum Spotkania Kultur, zrealizowany w ramach programu Kadra Kultury (2016). W ramach LLP-Erasmus zrealizowała intensywny kurs ve.nu.sgra. w ASP w Sofii (2014). Obecnie związana zawodowo z Domem Słów, Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Dziedziny działalności artystycznej: malarstwo sztalugowe (tempera żółtkowa) i ścienne (sgraffito, al fresco, al secco, mural).

 

MAŁGORZATA WASILEK – Studentka grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Autorka wystaw, projektów, instalacji w przestrzeni, scenografii. Obecnie spełnia swoje pasje jako tatuażystka (Zajęła III miejsce w konkursie na najlepszy tatuaż w kategorii „Mały Czarnoszary” na Międzynarodowym Festiwalu Tatuażu i Sztuki Współczesnej Lublin Tattoo Days 2017). Od 2014 roku współpracuje z Niezależną Grupą Projektową Piękno Panie. Tworzy sceneografie do wydarzeń kulturalnych dla dzieci i dorosłych (Wiwisekcje, Noc kultury, Centrum Kultury). Odpowiedzialna za oprawę wizualną i graficzną cyklu imprez elektronicznych pod nazwą „Moontrip”. Do 2017 roku współtwórczyni projektów, realizacji mozaikowych oraz warsztatów “Społecznej Pracowni Mozaiki”. Inspiracją dla jej prac jest natura, muzyka i podróże. Motywem przewodnim twórczości – geometria.

 

Animator

JOLANTA PROCHOWICZ – filolożka, filozofka, działaczka na rzecz Praw Człowieka, animatorka kultury. Na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu „Homo Faber”. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką „Demakijażu. Festiwalu Kina Kobiet”, współorganizuje także lubelską odsłonę festiwalu „Watchdocs. Prawa Człowieka w Filmie” oraz akcję „One Billion Rising”. Prowadzi spacery po Lublinie, spotkania autorskie, organizuje konferencje naukowe, warsztaty i dyskusje. Jest też autorką książki „Uniwersytet – humanistyka – filozofia. Problematyka kształcenia akademickiego w ujęciu Marthy Nussbaum oraz Alasdaira MacIntyre’a”, redaktorką książki „Dialogi filozoficzno-literackie”, autorką artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących edukacji poprzez kulturę i problematyki współczesnego feminizmu.

 

AGATA SZTORC – Historyczka sztuki, edukatorka, animatorka kultury, związana zawodowo z Galerią Labirynt, gdzie pełni funkcję kuratorki programu edukacyjnego. Autorka licznych projektów animacyjnych oraz prowadząca warsztaty edukacyjne z zakresu sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów i osób z dysfunkcjami. Kuratorka interaktywnych wystaw sztuki dla najmłodszych – „Kryjówka”, „Na opak”, „Zamknij oczy!”. Przewodnicząca zespołu kuratorskiego wystawy „Uczulenie na kolor”. Koordynatorka autorskich projektów w ramach programu Dzielnice Kultury: „Sztuka pod lupą”, „Sztuka w walizce”, „Latający Dywan”. Współpracowała m.in. z Instytutem Polskim w Kijowie, Fundacją Greenpeace Polska, Warsztatami Kultury, Dzielnicowym Domem Kultury “Czuby Południowe”, Europejską Fundacją Kultury Miejskiej, Fundacją Towot Squat, Fundacją T.E.A.M. Teatrikon,  Domem Kultury Narnia.

 

TYMOTEUSZ WOJNA – Absolwent animacji kultury na UMCS w Lublinie. Animator i manager kultury, instruktor zajęć dla dzieci. Od 2015 roku związany z Centrum Kultury w Lublinie przy projekcie Punkt Kultury. Początkowo jako instruktor zajęć i fundraiser, a od 2017 roku jako koordynator. Współpracował m.in z Warsztatami Kultury w Lublinie, Fundacją T.E.A.M Teatrikon, Chełmskim Domem Kultury, Domem Kultury LSM czy Fundacją Towot Squat. Koordynator projektów LOkomotywy (2012-2014), Tydzień Edukacji Pozaformalnej (2013), Przejaśnienie (2015), Miasto bez Chmur (2015, 2016), Punkt Kultury(2017). Prywatnie człowiek suchar, a z powinowactwa syn Darka Figury – Prezesa Fundacji T.E.A.M Teatrikon.

Komenatrze zostały zablokowane