fbpx

Norman Davies z medalem

20 września 2019
1 168 Wyświetleń

Podczas spotkania autorskiego w Teatrze Starym w Lublinie prof. Norman Davies, Honorowy Obywatel Lublina, otrzymał z rąk prezydenta Krzysztofa Żuka, medal Zasłużony dla Miasta Lublin.

Prof. Norman Davies urodził się w Bolton w Anglii, jest absolwentem historii na Uniwersytecie Oksfordzkim, doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest profesorem w School of Slavonic and Eastern European Studies University College of London. Honorowy doktorat UMCS otrzymał w 2000 roku „w uznaniu zasług za wybitne osiągnięcia naukowe w badaniach przeszłości Europy, przywrócenia Polsce należytego miejsca w dziełach historyków cywilizacji europejskich, za popularyzację Polski w wymiarze globalnym”. Prof. Norman Davies ma podwójne obywatelstwo, brytyjskie i polskie (od 2014 r.). Jest laureatem wielu polskich orderów i wyróżnień, m.in. Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej i Złotego Medalu „Zasłużony dla Kultury Polskiej. Gloria Artis”.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin Prof. Normanowi Daviesowi zostało nadane uchwałą Rady Miejskiej w Lublinie w kwietniu 2000 roku. Akt ten był wyrazem wdzięczności i uznania dla zasług Profesora, jako wielkiego historyka naszych czasów. Osoby, która swoim autorytetem, wielką przyjaźnią i serdecznością dla Polski i Polaków, zjednała sobie wielu zwolenników, przyjaciół i czytelników.

Medal Zasłużony dla Miasta Lublin jest wręczany osobom, organizacjom i instytucjom zasłużonym dla Miasta. Odznaczenie jest w kolorze srebra, zawieszone na wstążce w kolorach flagi Miasta Lublin – białym, zielonym i czerwonym. Na awersie medalu znajduje się pisana wersalikami łacińska nazwa medalu – MERENTIBUS CIVITATIS LUBLINI (Zasłużony dla Miasta Lublin) oraz herb Lublina, przedstawiający kozła wspinającego się na krzak winny. Rewers przedstawia najważniejsze budowle historyczne Lublina: Zamek Lubelski, kaplicę Trójcy Świętej, Donżon, Bramę Krakowską, Bramę Grodzką, Bazylikę oo. Dominikanów, Wieżę Trynitarską, kościół powizytkowski oraz Basztę Gotycką.

Medal Zasłużony dla Miasta Lublin został przyznany po raz drugi, ale po raz pierwszy osobie. Pierwsze wyróżnienie trafiło do Państwowego Muzeum na Majdanku 22 lipca br.

foto Viktoriia Berezniak

Zostaw komentarz