fbpx

Nowy miejski festiwal kulinarny

27 października 2022
457 Wyświetleń

W programie listopadowego Festiwalu Lublin Smaków odbędą się m.in. pokazy kulinarne, warsztaty i degustacje, wszystko pod znakiem tradycyjnej kuchni lubelskiej. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia i jednocześnie głównym składnikiem przygotowywanych potraw będzie cebula.

Bogactwo kulinarne Lublina wynika przede wszystkim z jego wielokulturowości. Historyczne położenie miasta na przecięciu szlaków handlowych, a tym samym na styku różnych wyznań, kultur i narodowości nieodwracalnie wpłynęło na lokalną kuchnię. Festiwal Lublin Smaków będzie doskonałą okazją dla mieszkańców i turystów do jej eksplorowania oraz odkrywania lubelskich tradycji kulinarnych

– mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Festiwal rozpocznie się 3 listopada i w trakcie tego miesiąca mieszkańcy i turyści będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach, pokazach i warsztatach oraz próbować festiwalowych dań w lubelskich restauracjach, ponieważ każdy lokal, będący partnerem wydarzenia przygotował z tej okazji specjalne menu festiwalowe oparte na wspomnianym wcześniej motywie przewodnim. Kolejne edycje wydarzenia będą nawiązywały do innego składnika, nierozerwalnie związanego z lubelską kuchnią.

Cebula to warzywo uprawiane na Lubelszczyźnie od wieków i będące zasadniczym składnikiem lubelskich potraw. Można ją znaleźć przepisach na rozmaite dania, ale najbardziej kojarzymy ją z tradycyjnym cebularzem.

Podczas festiwalu, cebulę pod różnymi postaciami będzie można spróbować w przystawkach, zupach i daniach głównych, a nawet deserach. Choć znamy to warzywo dobrze, tak szerokie jego zastosowanie w kuchni zaskakuje i tym bardziej zachęca do uczestnictwa w Festiwalu Lublin Smaków. Oferta festiwalowa w kartach dań będzie oznaczona specjalną ramką lub logo wydarzenia.

Listopadowe weekendy poświęcone będą cyklom Jarmarków Cebulowych, podczas których zaplanowano pokazy, m.in. robienia syropu, konfitur i przetworów z cebuli oraz pieczenia bułek z cebulą. W programie festiwalu przewidziano również atrakcje dla najmłodszych – dzieci i młodzieży.

Więcej: www.festiwalsmakow.lublin.eu

foto Biuro prasowe UM Lublin

Zostaw komentarz