fbpx

Opaska ratująca życie – SOS dla Seniora

5 października 2022
744 Wyświetleń

Program „SOS dla Seniora”, który obejmuje usługę teleopieki świadczoną przez wyspecjalizowane Centrum Teleopieki wraz z opaską telemetryczną przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii realizowany jest przez Zespół Ośrodków Wsparcia w imieniu Gminy Lublin już od września 2019 roku.

Seniorzy biorący udział w programie, otrzymują opaskę na nadgarstek, dzięki której mogą wezwać pomoc. Opaska umożliwia także monitorowanie funkcji życiowych. Każda z nich posiada jeden przycisk SOS do bezpośredniego połączenia się z Centrum Teleopieki. Dodatkowo ma ona możliwość wykonania pomiaru parametrów życiowych takich jak pomiar tętna. Wyposażona jest też w detektor upadku, czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS oraz pomiar poziomu ładowania baterii. Centrum Teleopieki, z którym łączy się opaska życia pełni opiekę nad podopiecznymi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Ratownicy medyczni zatrudnieni w Centrum Teleopieki odbierają alarmy wysyłane przez opaskę, nawiązują i utrzymują kontakt z użytkownikiem. Kontakt ten utrzymywany jest od chwili odebrania takiego alarmu, aż do momentu przybycia pomocy. Dodatkowo monitorują stan techniczny opasek oraz poziom ich naładowania. Użytkownik opaski może również sam połączyć się z Centrum Teleopieki, wciskając przycisk SOS. W sytuacji upadku połączonego z omdleniem, opaska łączy się z Centrum Teleopieki automatycznie, przesyłając informację o zaistniałym zdarzeniu oraz lokalizacji osoby potrzebującej pomocy, nawet jeśli taka osoba jest nieprzytomna.

Usługa teleopieki jest całkowicie bezpłatna. Wszystkie koszty pokrywa Gmina Lublin, a bezpośrednim realizatorem jest Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie przy ul. Lwowskiej 28.

Dbając o potrzeby lubelskich Seniorów, a także kontynuując działania na rzecz ich bezpieczeństwa, Gmina przystąpiła do ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022, w ramach którego kolejne osoby otrzymały opaski bezpieczeństwa. W programie bierze udział 200 seniorów, korzystając z usługi teleopieki do 31 grudnia 2022 roku. Usługa, tak jak przy poprzednich programach realizowanych przez Gminę Lublin, jest całkowicie bezpłatna. Obecny projekt jest finansowany z Funduszu przeciwdziałania „Covid-19”.

Aby skorzystać z usługi teleopieki i otrzymać opaskę życia należy spełnić następujące kryteria:

  • mieć ukończone 65 lat,
  • być mieszkańcem Lublina, wyrazić zgodę na udział w programie, przestrzeganie regulaminu i na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych podczas rekrutacji i realizacji usługi teleopieki.

„Opaski życia” pozwalają Seniorom czuć się bezpiecznie. Są oni świadomi tego, że w każdej sytuacji mogą otrzymać natychmiastową pomoc. Wielu z nich obawiając się o swoje zdrowie, pozostaje w domu nie uczestnicząc w życiu społecznym. Dzięki bezpieczeństwu jakie dają opaski, otwierają się na nowe możliwości: podniesienie sprawności fizycznej, udział w różnych wydarzeniach kulturalnych. W coraz mniejszym stopniu odczuwają samotność czy też wykluczenie społeczne.

Seniorzy, którzy zgłaszają się do projektów to w większości osoby samotne, z niepełnosprawnościami, prowadzące zazwyczaj jednoosobowe gospodarstwo. W wielu przypadkach to dzieci lub wnuki seniorów składają wnioski w imieniu swoich rodziców czy dziadków. W obawie o ich zdrowie oraz niejednokrotnie ze względu na brak możliwości sprawowania stałej opieki, posiadanie takiego urządzenia jak opaska wraz z usługą całodobowej teleopieki dla ich rodziców czy dziadków jest rozwiązaniem, które zapewnia wszystkim komfort, a przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, a także stałą opiekę.

Jak pokazują przykłady, Seniorzy dostrzegają wiele zalet korzystania z „opasek życia”. Jedną z takich osób, która niejednokrotnie podkreśla, że opaska uratowała życie, jest Pan Henryk Pietrzak, mieszkaniec Lublina.

Wystarczy jeden przycisk, żeby uratować życie.

– powtarza Pan Henryk.

Główną i najważniejszą zdecydowanie zaletą posiadania takiej opaski, jest to, że jeżeli senior źle się poczuje, to w każdej chwili może nacisnąć przycisk i połączyć z Telecentrum. Miałem taką sytuację, będąc na zajęciach w Ośrodku, że poczułem się źle. Jednak nie dałem tego po sobie poznać i wróciłem do domu. Zacząłem się czuć coraz gorzej, nie wiedziałem co się ze mną dzieje, dlatego nacisnąłem przycisk SOS na opasce. Opaska nawiązała połączenie z Telecentrum. Dzięki szybkiej interwencji, została wezwana do mnie pomoc. Zostałem zabrany do szpitala, gdzie przeszedłem operację i spędziłem tam aż dwa tygodnie. Lekarze powiedzieli, że dzięki posiadaniu opaski uratowałem sobie życie. Jestem już bardzo przyzwyczajony do tego, że opaskę mam zawsze założoną na nadgarstek i zdejmuję ją jedynie do naładowania.

Pan Henryk jest uczestnikiem Centrum Usług Socjalnych przy ul. Lwowskiej 28 w Lublinie, gdzie Seniorzy mogą pokonywać trudności życia codziennego, podtrzymywać swoją sprawność psychoaktywną poprzez trening umysłu oraz podtrzymywać więzi społeczne. Dzięki takim działaniom osoby starsze mogą jak najdłużej samodzielnie i sprawnie funkcjonować, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w życiu.

Pan Bolesław Mazur mieszka w Lublinie sam. Ma rodzinę, jednak dzieci mieszkają poza naszym miastem. Pan Bolesław uczęszcza do jednego z naszych najstarszych ośrodków – Centrum Dziennego Pobytu nr 3, który mieści się w samym sercu miasta Lublin, przy ulicy Niecałej 16. Jest to miejsce, gdzie lubelscy Seniorzy aktywizują się fizycznie, psychicznie oraz społecznie. Mają możliwość uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych: plastycznych, muzycznych, literackich, psychologicznych oraz ruchowych. Jak mówi Pan Bolesław, lubi tu przychodzić, ponieważ panuje tu niezwykle rodzinna atmosfera. W związku z tym, że mieszka sam, zgłosił się do programu, aby otrzymać opaskę życia.

Opaska ta daje mi poczucie bezpieczeństwa. Wiem, że zawsze jestem pilnowany. Zdarzyło mi się kilka razy użyć przycisku SOS. Zawsze było to w sytuacji, gdy czułem, że coś się ze mną zaczyna złego dziać. W każdej z tych sytuacji, otrzymałem natychmiastową pomoc. Wszyscy, którzy tam pracują są bardzo mili i bardzo pomocni. Czasem sobie porozmawiamy o tym jak mija nam dzień. Opaska jest dla mnie dość prosta w użytkowaniu. Już tak się przyzwyczaiłem, że ją mam na ręku. Jak zdejmuję do ładowania, to czuję jakby czegoś mi brakowało. Nie boję się wyjść z domu, bo wiem, że w każdej chwili mogę otrzymać natychmiastową pomoc.

mówi Pan Bolesław.

Teleopieka jest przyszłością, co zwłaszcza pokazał czas pandemii, dlatego Lublin tak chętnie bierze udział w programach korzystających z jej dobrodziejstw, a ułatwiających funkcjonowanie oraz czuwanie nad życiem i zdrowiem seniorów.

Więcej informacji na temat „opasek życia” można uzyskać pod numerem telefonu +48 539 867 635, (81) 466 55 60 oraz na stronie internetowej Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie www.zow.lublin.eu

Artykuł finansowany ze środków z Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022.

tekst: Justyna Kloc, Dział Lubelskiej Opaski Medycznej Urzędu Miasta Lublin

foto Dział Lubelskiej Opaski Medycznej Urzędu Miasta Lublin

Zostaw komentarz