fbpx

Ostatnie odkrycia na „Nocy Jagiellońskiej” w Lublinie

11 grudnia 2013
Komentarze wyłączone
1 059 Wyświetleń

Dominikanie. Fot. JKW najbliższą sobotę 14 grudnia br. o godz. 16.00 przed Bramą Krakowską w Lublinie rozpocznie się kolejna „Noc Jagiellońska”. Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza na ostatnie zwiedzanie z cyklu wielkich odkryć w sztuce.

Dotychczas uczestnicy comiesięcznych spotkań mieli możliwość zapoznać się z widokiem Lublina z dzieła Brauna i Hogenberga, kościołem pobrygidkowskim z freskami przedstawiającymi orszak królewski, kamienicą Rynek 8 z polichromiami ukazującymi widok miasta (Galeria Sceny Plastycznej KUL) i motywy renesansowe („Piwnica Pod Fortuną”) oraz kamienicą Rynek 6 (rodziny Madejskich). Nowa propozycja dotyczy przede wszystkim architektury.

– Ostatnie spotkanie w tym roku, a zarazem ostatnie w starym cyklu związanym wprost ze sztuką, poświęcimy m.in. tzw. Wieży Dominikańskiej. O jej odkryciu informowała niedawno prasa. Opowiemy więc o nowych tropach, ale również zagadkach, które nadal pozostały. Poszukiwany obiekt jest bardzo ważny, tym bardziej, że w Lublinie z wczesnego średniowiecza zachowała się jedynie wieża obronna, zwana donżonem. Nie przetrwała nawet lubelska fara datowana na przełom XIII i XIV w. – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”.

W ramach najbliższego zwiedzania planowane jest również podsumowanie trzyczęściowego cyklu, do którego okazją będzie zwiedzanie Centrum Kultury.

– Skorzystamy z wprowadzenia do nowo odremontowanej siedziby przez przedstawiciela gościnnej instytucji, ale w „przewodnickich” poszukiwaniach pójdziemy znacznie dalej. Dawny zespół kościelno-klasztorny wizytek porównamy na wiele sposobów z zespołem pobrygidkowskim, w którym już byliśmy. Dzięki temu wyraźnie rozróżnimy obiekty mylone czasem ze względu na XIX-wieczne przenosiny wizytek. Porównamy ich architekturę pochodzącą z różnych okresów historycznych. Zauważymy też różnicę pomiędzy malowidłami, które po odkryciu zostały na miejscu, a tymi które otrzymały nową lokalizację – zapowiada Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, patronującej przedsięwzięciu Fundacji.

       Udział w zwiedzaniu z przewodnikiem jest odpłatny. Oprócz biletów normalnych i ulgowych nabywać można również bilety rodzinne oraz promocyjne karnety na 12 kolejnych spotkań (w cenie 8). Dodatkowe informacje o ofercie „Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 przy ul. Skłodowskiej 3/15, tel. (81) 441-11-18.

 

Na zdjęciu:

Przy kościele dominikanów w Lublinie poszukiwać będziemy tzw. Wieży Dominikańskiej.

Fot. Janusz Kopaczek

 

Komenatrze zostały zablokowane