fbpx

Oto BLACK BADGE GHOST!

30 października 2021
1 026 Wyświetleń

28 października 2021 r. w Goodwood, West Sussex, miała miejsce premiera Rolls-Royce’a w wersji Black Badge Ghost. Jest to według jego twórców najprawdziwszej rasy Black Badge w historii marki.

  • Wersja Black Badge Ghost to stylistyka „Post Opulent” w najnowszej, mrocznej odsłonie
  • Silnik V12 o pojemności 6,75 litra ma jeszcze większą moc (600 KM) i moment obrotowy (900 NM)
  • Układ napędowy i podwozie zostały przeprojektowane, aby zapewnić jeszcze bardziej dynamiczną jazdę
  • Modele z najnowszej kolekcji debiutują wykończone skórzaną tapicerką Turchese i okleiną Technical Carbon z włókna węglowego
  • Oryginalne obręcze ze stopów lekkich, których wzór jest charakterystycznym elementem stylistyki linii Black Badge, są częściowo wykonane z włókna węglowego
  • Znak nieskończoności doskonale wpisuje się w charakter mrocznej wersji marki Rolls-Royce

Rolls-Royce Motor Cars doskonale zna swoich klientów. Utrzymuje bliskie relacje z kobietami i mężczyznami, którzy wspierają markę, dzięki czemu osoby podejmujące w jej imieniu decyzje doskonale rozumieją konsumentów z segmentu dóbr luksusowych: ich estetyczne preferencje, nienegocjowalne wymagania dotyczące stylu życia i zmieniający się gust. Dzięki temu marka jest w stanie tworzyć produkty na miarę potrzeb swoich odbiorców, czego doskonałym przykładem jest wersja Black Badge.

Oferta Rolls-Royce Motor Cars od dawna przyciąga uwagę klientów, którzy chcą na nowo wyznaczać granice – mężczyzn i kobiet, którzy odnieśli sukces, łamiąc zasady, podejmując ryzyko i nie zważając na utarte konwencje. W obecnej dekadzie właśnie ta grupa klientów chce korzystać z produktów luksusowych, ale na własnych zasadach, dzięki czemu tworzy nowe kody i symbole luksusu, które odzwierciedlają ich preferencje. Wybierane przez nich produkty są utrzymane w mroczniejszej estetyce, mają bardziej wyrazisty charakter i wyróżniają się odważnym wzornictwem.

Ci wyjątkowi klienci przyjmują analogiczne podejście do samochodów Rolls-Royce. Marka odpowiedziała na ich potrzeby oferując nową paletę kolorów, przykuwające wzrok, zaawansowane technologicznie wykończenia powierzchni i jeszcze mocniejsze doświadczenia z jazdy, zachowując jednocześnie ważną dla tej grupy kwintesencję marki Rolls-Royce.

Obecnie 27% składanych na całym świecie zamówień przypada na wersje Black Badge, czyli niezwykle popularne alter ego marki Royce-Royce, którego sygnaturą jest pojawiający się we wnętrzu symbol matematyczny przedstawiający potencjalną nieskończoność. Logotyp, znany także jako lemniskata, pojawił się po raz pierwszy na hydroplanie Blue Bird K3 z silnikiem Rolls-Royce’a – łodzi, na której sir Malcolm Campbell pobił rekord prędkości na wodzie. Projektanci marki postanowili sygnować nim samochody z linii Black Badge, aby podkreślić ich nieograniczoną moc i dążenie do doskonałości.

Pierwszymi modelami z linii, jakie wprowadził w 2016 roku na rynek Rolls-Royce były Wraith i Ghost. Niedługo potem do rodziny dołączył Dawn (2017) i Cullinan (2019). Teraz gama powiększa się o nowy model, który równie trafnie odzwierciedla kanony estetyki „Post Opulence” linii Black Badge. Jest to najwierniejszy tej koncepcji i najbardziej zaawansowany technologicznie samochód z emblematem Black Badge – Black Badge Ghost.

POST-OPULENCE W MROCZNYM WYDANIU

Nowy Ghost został zaprojektowany z myślą o grupie klientów, którzy chcieli, by ich Rolls-Royce był zwrotny, dyskretny, niezwykle interaktywny i pozbawiony zbędnych ozdób. Jest to nie tylko najbardziej technologicznie zaawansowany, ale także najdoskonalszy estetycznie model marki Rolls-Royce.

To samochód, który odzwierciedla nowy kod stylistyczny stojący pod znakiem minimalizmu i czystych linii. Wyróżnikami estetyki, którą projektanci marki Rolls-Royce nazwali „Post Opulence” jest oszczędna forma i niezwykle bogate wyposażenie. Jej znaki szczególne to starannie dobrane, szlachetne materiały zestawione z oszczędnym, inteligentnym i nierzucającym się w oczy wzornictwem.

Część klientów, którzy najbardziej cenią minimalizm i szlachetne materiały chciała także, aby model Ghost w nowym wydaniu był dostępny w czystym, niemal trudnym do zdefiniowania odcieniu czerni. Wersja Black Badge Ghost spełnia te oczekiwania klientów. To post-wystawność w mrocznym wydaniu. Minimalizm w radykalnej formie.

NADWOZIE

Klienci mają do wyboru 44 tysiące zaprojektowanych przez markę kolorów, ale mogą też stworzyć własny, jedyny w swoim rodzaju odcień w ramach oferty Bespoke. Warto przy tym podkreślić, że większość osób, które zamówiły mroczne alter ego modelu Ghost zdecydowało się na flagową czerń. Aby stworzyć najgłębszy w branży motoryzacyjnej odcień czerni, 100 funtów (45 kg) farby zostaje rozpylone na naładowanej elektrostatycznie powierzchni białej karoserii, która jest następnie suszona w piecu. Potem nadwozie zostaje pokryte dwoma warstwami bezbarwnego podkładu, a później ręcznie wyszlifowane przez zespół czterech rzemieślników, aby osiągnąć efekt błyszczącego wykończenia czerni fortepianowej, z którego słynie marka.

Proces, który trwa od trzech do pięciu godzin i nie jest stosowany w produkcji masowej, umożliwia osiągnięcie niezrównanej w branży samochodowej intensywności koloru. Głęboka czerń jest dla klientów idealnym tłem, które może zostać zestawione z ręcznie malowaną linią Coachline w kontrastowym kolorze, by stworzyć typową dla linii Black Badge estetykę „neonowych akcentów na tle czerni” będącą wyróżnikiem tej oryginalnej wersji Rolls-Royce.

Projektanci, inżynierowie i rzemieślnicy pracujący w zespole Bespoke Collective połączyli siły, by opracować w pełni personalizowalny proces, który umożliwia indywidualizowanie charakterystycznych dla marki Rolls-Royce elementów, takich jak wypolerowana figurka Spirit of Ecstasy czy osłona chłodnicy Pantheon, by nadać im oryginalny rys i dopasować je do wyrazistego nadwozia. Detale nie są po prostu lakierowane. W tradycyjnym procesie chromowania wykorzystano bowiem bardzo specjalistyczny elektrolit chromu, którym pokrywane jest podłoże ze stali nierdzewnej, aby uzyskać efekt ciemnego wykończenia. Warstwa chromu ma zaledwie jeden mikrometr grubości, czyli około jednej setnej szerokości ludzkiego włosa. Wszystkie elementy są najpierw pieczołowicie, ręcznie polerowane, aby osiągnąć efekt lustrzanej czerni, a dopiero potem montowane w samochodzie.

Nowy model jest wyposażony w 21-calowe obręcze kół z kompozytów z gamy Bespoke. Utrzymana w typowej dla linii Black Badge stylistyce, która jest wyróżnikiem wersji Black Badge Ghost, obręcz każdego koła jest wykonana z 22 warstw włókna węglowego układanych w trzech kierunkach, a następnie podwiniętych na zewnętrznych krawędziach felgi, by uzyskać wytrzymałość 44 warstw. Dodatkowym wzmocnieniem jest piasta z odkutego aluminium lotniczego, która została połączona z felgą za pomocą tytanowych łączników, podobnych do tych stosowanych w aeronautyce. Piastę zdobią charakterystyczne dla marki dekielki z funkcją samopoziomowania, dzięki czemu monogram RR jest zawsze w poziomie. Aby podkreślić szlachetną fakturę materiałów i perfekcyjne wykończenie powierzchni, wszystkie z nich zostały pokryte cienką warstwą barwionego lakieru, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem i jednocześnie umożliwić klientom podziwianie kunsztownej konstrukcji niezwykłych karbonowych kół.

WNĘTRZE

Aby stworzyć we wnętrzu jedyną w swoim rodzaju atmosferę, projektanci wykorzystali w nim niezwykle zaawansowane technologicznie materiały i zadbali o ich perfekcyjne wykończenie, które nie tylko podkreśla nowatorską mechaniczną konstrukcję modelu Black Badge Ghost, ale także idealnie wpisuje się w filozofię ego post-wystawnej estetyki, której znaki szczególne to nie przesada i nadmiar, ale autentyczność i dobór szlachetnych materiałów. Właśnie taka stylistyka stała się dla pracujących dla marki rzemieślników inspiracją, by stworzyć niezwykle kunsztowną i jednocześnie subtelną tkaninę z włókien karbonowych i metalicznych nici, której splot przypomina kryształy diamentu.

Warstwy drewna są naprasowywane na podłoże elementów wnętrza, na które nakładany jest następnie czarny fornir Bolivar. Ciemna baza zostaje następnie pokryta luksusowym materiałem Technical Fibre. Fragmenty utkane z pokrytego żywicą karbonu oraz kontrastowych metalizujących nici tworzą przypominający diamenty wzór, który jest następnie ręcznie nakładany na poszczególne elementy wnętrza, by osiągnąć efekt 3D. Aby zabezpieczyć tę niezwykłą okleinę, każdy element jest utwardzany przez godzinę pod ciśnieniem w temperaturze 100°C. Następnie jest on piaskowany, aby stworzyć optymalne podłoże dla sześć warstw lakieru, które są ręcznie szlifowane i polerowane, a dopiero później poszczególne części są montowane we wnętrzu samochodu.

Na życzenie klienta na elementach tylnych foteli wykończony szlachetnym materiałem Technical Fibre, które tworzą efekt wodospadu może pojawić się emblemat linii Black Badge – matematyczny symbol nieskończoności zwany także lemniskatą. Wykonany z aluminium lotniczego emblemat na pokrywie kubełka do chłodzenia szampana, który jest elementem wyposażenia wersji Black Badge Ghost, jest umieszczony między trzecią i czwartą z sześciu warstw delikatnie barwionego lakieru, co tworzy złudzenie optyczne, że symbol unosi się w powietrzu nad okleiną z materiału Technical Fibre.

Esteci z zespołu projektowego marki postanowi dodatkowo podkreślić głębię czerni wersji Black Badge Ghost, celowo tonując zestawione z nią żywe barwy. Obramowania wylotów powietrza na desce rozdzielczej i w tylnej części kabiny zostały przyciemnione metodą fizycznego osadzania z fazy parowej. Jest to jedna z nielicznych metod barwienia metalu, która gwarantuje, że często dotykane elementy nie stracą z czasem koloru i nie pokryją się nalotem. Wpisaną w kanon post-wystawności estetykę prostoty wprowadzono także w życie podczas prac projektowych nad zegarem wersji Black Badge Ghost, co przyniosło niesamowite efekty. Tylko końcówki wskazówek oraz oznaczenia godziny 12, 3 6 i 9 mają subtelne, chromowane wykończenie, co tworzy niezwykle oszczędną w formie całość. Wraz z wersją Black Badge Ghost będą dostępne inne chronometry, które zaspokoją gusty najbardziej wymagających klientów.

Zegar został umieszczony na niezwykłej rozświetlanej desce rozdzielczej, która została zaprezentowana po raz pierwszy wraz z modelem Ghost. Ozdabia ją błyszczący symbol nieskończoności, który otacza ponad 850 gwiazd. Umieszczone naprzeciw fotela pasażera motyw gwiazd i logotyp stają się widoczne dopiero po włączeniu oświetlenia wnętrza. Podobnie jak w modelu Ghost, znak nieskończoności podświetla 152 żarówek LED zamontowanych nad i pod deską rozdzielczą. Wszystkie z nich zostały idealnie dobrane pod kolor zegara i barw oświetlenia zegarów pokładowych. Aby zapewnić równomierne podświetlenie symbolu nieskończoności, wykorzystano światłowód o grubości 2 mm, którego powierzchnię zdobi ponad 90 tys. laserowo wygrawerowanych kropek. Te elementy nie tylko zapewniają równomierne rozprowadzenie światła, ale kiedy spoglądamy na deskę rozdzielczą, tworzą one dodatkowo efekt migotania, co jest nawiązaniem do subtelnego blasku motywów rozgwieżdżonego sufitu.

KONSTRUKCJA

Black Badge to nie tylko inna estetyka, ale przede wszystkim zupełnie nowe doświadczenia z jazdy. Klienci, którzy złożyli zamówienia na model Black Badge Ghost nie tylko oczekiwali, że jego wygląd zostanie dopasowany do ich preferencji, ale mieli także nadzieję, że zespół inżynierów marki opracuje dla nich zindywidualizowane rozwiązania. Aby sprostać tym oczekiwaniom, projektanci, inżynierowie i rzemieślnicy podjęli współpracę, aby upewnić, że model Black Badge Ghost będzie nie tylko przykuwać wzrok na drodze, ale także wzorcowo się na niej zachowywać. Efekt ten musieli osiągnąć bez uszczerbku dla niezrównanych właściwości jezdnych i doskonałej akustyki, z których słyną pojazdy marki.

Ten wyjątkowy model zawdzięcza swój charakter Architecture of Luxury, opatentowanej przez markę Rolls-Royce aluminiowej konstrukcji, która została po raz pierwszy zastosowana w modelu Phantom. Nowa rama nie tylko przekłada się na niezwykłą sztywność nadwozia, ale jednocześnie sprawia, że można je elastycznie i modułowo rozbudowywać. Dzięki temu model Ghost może mieć napęd na cztery koła, układ czterech kół skrętnych oraz znakomite zawieszenie Planar Suspension, które zdobyło wiele nagród. Ta perfekcyjna konstrukcja została zoptymalizowana podczas prac nad wersją Black Badge, która jest wyposażona w jeszcze skuteczniejsze resory pneumatyczne, by niwelować przechyły nadwozia podczas dynamicznego pokonywania zakrętów.

Konstruktorzy uznali, że podwójnie doładowany silnik Rolls-Royce’a o pojemności 6,75 litra jest w zupełności wystarczający. Kultowa jednostka została jednak na nowo zestrojona, aby uzyskać dodatkowe 29 koni mechanicznych, co znaczy, że ma obecnie imponującą moc 600 KM. Wrażenie płynnej zmiany przełożeń zostało spotęgowane, bo moment obrotowy wzrósł o 50 Nm i obecnie wynosi 900 Nm. Układ przeniesienia napędu jest wyposażony w przekładnię i przepustnicę z oferty Bespoke, które pozwalają kierowcy w pełni cieszyć się jeszcze większą mocą silnika. Ośmiobiegowa skrzynia biegów ZF oraz kierowana tylna i przednia oś zostały ze sobą zestrojone, aby zapewnić kierowcy optymalne zachowanie na drodze, w zależności od kąta otwarcia przepustnicy i ruchów kierownicy.

Podobnie, jak w przypadku wszystkich innych, model z rodziny Black Badge, przyciśnięcie przycisku „Low” na drążku zmiany biegów pozwala kierowcy cieszyć się pełnią możliwości nowych technologii. Moc pojazdu dyskretnie podkreśla rasowy dźwięk silnika, a efekt ten potęguje nowy układ wydechowy. Wynoszący 900 Nm moment jest dostępny już od 1600 obrotów na minutę. Nawet na niższych biegach prędkość przełożeń wzrasta o 50% przy otwartej w 90% przepustnicy, dzięki czemu kierowca wersji Black Badge Ghost niemal od razu czuje moc.

Aby użytkownik wersji Black Badge Ghost poczuł się jeszcze więcej pewniej na drodze, poprawiono responsywność i skrócono skok hamulca. Tradycyjne modele Ghost bez czarnego emblematu są wyposażone w pakiet niezwykle sprawnych hamulców, który zapewnia krótką drogę hamowania w ekstremalnych warunkach, nawet przy większej mocy jednostek. W oczekiwaniu na nowe zamówienia modelu Black Badge Ghost projektanci opracowali nową gamę kolorów zacisków hamulcowych, które są odporne na działanie wysokiej temperatury. Obecnie przyjmowane już są zamówienia na model Black Badge Ghost.

foto Auto Fus Group

Zostaw komentarz