fbpx

Parku Ludowy zyskuje nowe oblicze

14 maja 2020
856 Wyświetleń

Efekty prowadzonej rewitalizacji są już widoczne. Wyznaczone są już wszystkie naturalne tory rowerowe, gotowe są murki przy schodach głównych przy ul. Piłsudskiego, a także konstrukcja kładki przez Bystrzycę, która czeka na ostatnie zabezpieczenia przed korozją, montaż balustrad i drewnianego podestu. 

Trwają intensywne prace przy wymianie gruntu i wykonywaniu stabilizacji pod alejki. Ma to związek z wprowadzoną zmianą technologii wzmocnienia alejek parkowych dla spełnienia parametrów nośności. Nad rzeką Bystrzycą powstaje przystań kajakowa, schody i zejście do wody. W najbliższym czasie rozpocznie się budowa ogrodzenia wybiegu dla psów. W zakresie robót instalacyjnych – w 95 % gotowe są rurociągi wodociągowe oraz kanalizacja do przepompowni sanitarnej. Trwają prace przy modernizacji rowu melioracyjnego, montaż wyposażenia technologii i wyposażenia przepompowni deszczowej.

 Z uwagi na brak opadów mieliśmy sprzyjający czas na prowadzenie prac przy rewitalizacji Parku Ludowego. Pogoda wyjątkowo sprzyja prowadzeniu zaawansowanych i wymagających robót ziemnych. Jeśli uda nam się utrzymać to tempo prac, zakończenie inwestycji planujemy do końca listopada tego roku. – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin.

Nowym sercem zrewitalizowanego Parku będzie dydaktyczny ogród wodny, który powstaje w miejscu dawnego amfiteatru. Prace przy jego budowie są bardzo zaawansowane –  do wykonania pozostała izolacja i wykończenie niecki fontanny, ostanie instalacje hydrotechniczne i montaż dysz. Budynek do obsługi technicznej ogrodu wodnego jest już praktycznie gotowy, aktualnie powstają schody zewnętrze. W toaletach trwają prace wykończeniowe, m.in. sufitów podwieszanych i urządzeń wentylacyjnych, w zakresie prac sanitarnych wkrótce pozostanie biały montaż, na zewnątrz do wykonania czeka elewacja obiektu. W strefie wypoczynku trwa budowa placu zabaw z drewnianych bali, w najbliższym czasie pojawią się też meble z granitu, które aktualnie są jeszcze w produkcji. Do ostatnich etapów w tej części inwestycji należy wykonanie nawierzchni placów oraz montaż pozostałych urządzeń i elementów małej architektury.

Jesienią zostały zasadzone wszystkie drzewa, wiele z nich teraz znajduje się w fazie kwitnienia. W obszarze zieleni pozostało już wykonanie nasadzeń krzewów i roślin ozdobnych.

Rewitalizacja przyrodnicza Parku Ludowego rozpoczęła się w 2019 roku. Całkowita wartość projektu to ok 44 mln zł przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł (środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).

Materiały UM Lublin

Zostaw komentarz