fbpx

Performans Filipa Kijowskiego „Covfefe 2.0”

15 lipca 2021
529 Wyświetleń

W Galerii Labirynt w Lublinie, 17 lipca, o godz. 19.00, będzie można zobaczyć performans pt. „Covfefe”. To słowo użył w tweecie Donald Trump, a cały świat zaczął się zastanawiać, co znaczy i jak się je wymawia. Powstały memy i piosenki z jego użyciem. Filip Kijowski widzi w nim metaforę zamieszania i rozmaitych napięć, które towarzyszą naszemu doświadczaniu rzeczywistości.

W ciągu ostatniego roku obserwowałem nieprzewidywalność wydarzeń, które działy się wokół mnie. Miałem wrażenie, że z dnia na dzień głupieję, choć przez cały ten czas zdobywałem wiedzę. Ale to właśnie dzięki temu nauczyłem się akceptować to, że nie wiem, co się wydarzy jutro czy nawet za minutę. Był to okres wielu zmian i chwiejności, wypełniony momentami skupienia, zmieniającego się ponownie w dekoncentrację – opisuje artysta.

Performance jest kontemplacją różnych stanów, przeżyć, emocji, przepracowanych i ukazanych poprzez ruch. W tej symbolicznej przestrzeni, rodzaju portalu między światem wewnętrznym i zewnętrznym, Filip Kijowski, improwizując, szuka wzajemnych powiązań. Jednocześnie stara się porządkować chaos elementami kontroli i planu.

Ale gdy wydaje się nam, że wiemy, czym jest ten świat przedstawiony niewysłowionym językiem, wszystko ponownie zostaje wywrócone do góry nogami. Rzeczywistość zamienia się w swój własny absurdalny pastisz.

(ann)

foto Galeria Labirynt

Zostaw komentarz