fbpx

Pierwszy samochód marki Rolls-Royce z napędem elektrycznym

5 października 2021
994 Wyświetleń

29 września 2021 r. Rolls-Royce Motor Cars ogłosił, że w gamie jego produktów pojawi się pierwszy w pełni elektryczny samochód tej marki. Na rynku należy spodziewać się go w IV kwartale 2023 roku.

Nazwa modelu – “Spectre” – oznacza początek nowej drogi w historii marki. Elektryczny Rolls-Royce jest spełnieniem proroctwa Charlesa Rollsa, twórcy marki, które wyraził w 1900 r. Podczas testów prowadzonych na całym świecie, samochód przejedzie 2,5 mln km, co ma być symulacją 400 lat użytkowania. Ponadto do 2030 roku wszystkie samochody Rolls-Royce’a będą napędzane wyłącznie elektrycznie.

Model Spectre powstanie na bazie konstrukcji stworzonej przez markę. W historycznym komunikacie Rolls-Royce Motor Cars zapowiedział dziś, że rozpocznie testy drogowe swojego pierwszego modelu napędzonego elektrycznie. Ogłaszając tę nowinę, Torsten Müller-Ötvös, Prezes Rolls-Royce Motor Cars, powiedział:

Ten dzień jest najznaczniejszym dniem w historii Rolls-Royce Motor Cars od 4 maja 1904 roku. Wówczas doszło do pierwszego spotkania założycieli naszej marki, Charlesa Rollsa oraz Sir Henry’ego Royce’a, podczas którego panowie ustalili, że razem stworzą ‘najlepszy samochód na świecie’.

Dziś, po 117 latach, z dumą ogłaszam, iż Rolls-Royce rozpocznie program testów drogowych nowego, wyjątkowego produktu, który wyniesie na nowy poziom światową rewolucję elektromobilności i wyda na świat pierwszy – i najlepszy – superluksusowy samochód w tym segmencie.

Charles Rolls przewidział elektryczną przyszłość motoryzacji. W kwietniu 1900 roku miał do czynienia z samochodem z silnikiem elektrycznym i uznał ten napęd za idealny. Rolls powiedział ‘Samochód elektryczny jest perfekcyjnie cichy i czysty.’

Przepowiednia Charlesa Rollsa była tematem, który często był rozważany, odkąd powstała fabryka marki w Goodwood. Jednak nie zadowalała nas technologia, na bazie której mielibyśmy oferować doświadczenia godne Rolls-Royce’a. Aż do dziś.

Czas zmienić kurs ku przyszłości luksusu. Wyruszamy w tę podróż wyposażeni w ogromny atut. To napęd elektryczny dedykowany i idealnie przystosowany dla samochodów Rolls-Royce. Jest cichy, szczegółowo dopracowany i wytwarza moment obrotowy niemal bezustannie, dając niesamowitą moc. To właśnie w Rolls-Royce nazywamy ‘waftability’. (uczucie swobodnej, niewymagającej wysiłku jazdy)

Stworzyliśmy najbardziej wymagający program testów w historii Rolls-Royce’a o zasięgu 2,5 mln km, co będzie symulacją użytkowania Rolls-Royce’a przez 400 lat. Wyruszymy na krańce czterech stron świata, by nowy samochód zaznał ekstremalnych warunków.

To początek budowania nowego dziedzictwa marki, dlatego też zdecydowaliśmy się nadać nowemu modelowi zupełnie nową nazwę, która będzie równie sugestywna, co Phantom, Ghost czy Wraith. Imię to idealnie pasuje do eterycznej, pochodzącej z innego świata aury naszych produktów – ta nazwa to Spectre.

Z modelem Spectre stawiamy sobie za cel pełną elektryfikację naszego portfolio do 2030 roku.

“Dziś proroctwo się spełniło, obietnica została dotrzymana. Rozpoczynamy ważny projekt. Jestem dumny z tego, iż przeniesiemy najbardziej postępowe i wpływowe osoby – kobiety i mężczyzn – we wspaniałą, zelektryfikowaną przyszłość.

Film towarzyszący wydarzeniu: www.rolls-roycemotorcars.com

(ann)

foto Dominik Kalamus

Zostaw komentarz