fbpx

Podsumowanie konkursu “Otwórz drzwi swojej domowej galerii!” oraz warsztaty #zerowaste Fundacji Wolne Miejsce

7 października 2021
620 Wyświetleń

23 września 2021 r. w siedzibie Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie przy ul. Lwowskiej 28 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Otwórz drzwi swojej domowej galerii!”.
Konkurs skierowany był do mieszkańców Lublina w wieku 60+, w celu ich aktywizacji, promowania talentów artystycznych oraz przełamywania lęków związanych z trwającą pandemią wirusa SARS-CoV-2. Organizatorami byli: Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie oraz Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin.

Do artystycznego współzawodnictwa zgłosiło się 39 lubelskich Seniorów, którzy wykonali 57 prac posługując się różnorodnymi technikami. Wśród nadesłanych wytworów znalazły się obrazy malowane farbami akrylowymi i akwarelowymi, rysowane kredkami pastelowymi, wykonane techniką kolażu. Na wystawie pojawiły się również gobeliny, koronkowe serwetki czy drobne elementy dekoracji wnętrz, zrobione na drutach lub szydełku. Uczestnicy konkursu wykonali też biżuterię z użyciem koralików, tkaną na małym krośnie, wydzierganą na szydełku, wykonaną za pomocą splotów makramowych czy szytą metodą sutasz. Inne formy to: haft, decoupage, a nawet ikony przy użyciu specjalnych farb i pigmentów.

Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych oraz Anna Walczak, Dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie, rozdały nagrody i dyplomy autorom wyróżnionych prac. Do gratulacji dołączyli też: Ewa Dados – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin do Spraw Seniorów oraz Sławomir Skowronek – Dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin.

Po części oficjalnej wystąpił chór pracowników Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie pod przewodnictwem muzykoterapeuty Pana Piotra Leszegi. Grupa wokalna powstała w 2020 roku z inicjatywy Dyrektor Anny Walczak, w celu integracji pracowników Zespołu, a także pracowników z Seniorami, z myślą o przyszłych wspólnych wokalno-instrumentalnych przedsięwzięciach.

Druga część spotkania odbyła się w ogrodzie, gdzie odbyły się warsztaty kulinarne „Zero Waste, czyli jak nie marnować żywności” prowadzone przez Fundację Wolne Miejsce.

W czasie pokazu kulinarnego Mikołaj Rykowski – Prezes Fundacji wraz z dwiema asystentkami opowiedział o problemie marnowania żywności oraz o działaniach prowadzonych przez Fundację Wolne Miejsce, o jej głównej misji zawartej w haśle: „W służbie bliskości wobec samotności”. Wspomniał także o nowej formie wparcia, jaką jest sieć sklepów socjalnych dla osób w trudnej sytuacji materialnej, zagrożonych samotnością czy wykluczeniem społecznym.

(ann)

foto Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie

Zostaw komentarz