fbpx

Podwójny jubileusz

30 sierpnia 2018
1 019 Wyświetleń

W piątek, 31 sierpnia, obchodzony jest Dzień Solidarności i Wolności. Tego dnia w Lublinie odbędzie się specjalny program mówiący o solidarności i wolności, a jego finałem będzie plenerowy koncert zespołu Bajm.

Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone w rocznicę porozumień sierpniowych, upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Lublin w tych wydarzeniach odegrał niezwykłą rolę – miesiąc wcześniej, w lipcu 1980 roku strajki na Lubelszczyźnie zapoczątkowały lawinę solidarności, a lubelscy strajkujący pokazali jak skutecznie i bez wychodzenia na ulice walczyć o swoje prawa.

Oficjalny program obchodów Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie, 31 sierpnia 2018 r.:

  • godz. 17:30 – uroczystości przed Pomnikiem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka

  • godz. 18:30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, ul. Królewska 9

  • godz. 19:00 – uroczysta Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji wszystkich żyjących i zmarłych, którzy działali w ruchu solidarnościowym oraz na rzecz wolności Ojczyzny

Po części oficjalnej obchodów, o godz. 20:00, zapraszamy na plac Zamkowy na koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia zespołu BAJM. Będzie to muzyczna podróż przez historię zespołu, opowieść o jego twórcach, o Lublinie, z którym BAJM jest nieodzownie związany oraz o historii, której był świadkiem i komentatorem.

40-lecie zespołu BAJM to wspaniała okazja, by się spotkać i wspólnie świętować ten niezwykły jubileusz. Koncert odbędzie się w miejscu szczególnym i bliskim wszystkim mieszkańcom Lublina, a zwłaszcza Pani Beacie, która właśnie tu w kamienicy przy Grodzkiej 36 a spędziła dzieciństwo. Swoją obecnością będziemy mogli zamanifestować naszą wdzięczność za piękne piosenki i emocje, które zespół dostarczył nam podczas wzruszających koncertów oraz za zawsze ciepłą pamięć o Lublinie i jego mieszkańcach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wydarzenie na placu Zamkowym będzie wyjątkowe i niepowtarzalne pod wieloma względami. Scena zostanie zlokalizowana w pobliżu miejsca, w którym przez wiele lat mieszkała Beata Kozidrak. Na scenie pojawią się muzycy, którzy w ciągu 40 lat grali w zespole – wszyscy również pochodzą z Lublina. Dodatkowo koncert wzbogaci udział kwartetu smyczkowego i sekcji dętej. Całości dopełni piękna, multimedialna scenografia. W oknach ówczesnego domu Beaty Kozidrak, przy ul. Grodzkiej 36 a, dla upamiętnienia jubileuszu, zostały zawieszone zdjęcia artystki z początków kariery. 31 sierpnia to także premiera najnowszej płyty zespołu Bajm. Podczas koncertu, na wiernych fanów, będzie czekało 400 podpisanych przez Beatę Kozidrak egzemplarzy.

Podczas koncertu, po obu stronach placu Zamkowego, zorganizowane zostaną specjalnie wydzielone strefy dla osób niepełnosprawnych oraz dla matek z dziećmi. Profesjonalni animatorzy zaopiekują się dziećmi, zapraszając do wspólnej, kreatywnej zabawy. W strefie będzie można spędzić czas na placu zabaw ze zjeżdżalniami, bujakami, tunelami i trampoliną. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Z okazji koncertu zespołu BAJM zostaną uruchomione dodatkowe kursy komunikacji miejskiej. Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem: mpk.lublin.pl.
W dniach 28.08-1.09, z uwagi na koncertu, plac Zamkowy będzie wyłączony ze zwyczajowego użytkowania. Ponadto w dniu koncertu nie będzie przejazdu ulicą Podwale i Kowalską.

Wydarzenie odbywa się w ramach lubelskich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

Zostaw komentarz