fbpx

Pomiędzy naturą a wyobraźnią w akwarelach Adama Papke

20 kwietnia 2022
1 061 Views

Już niedługo Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, ul. Peowiaków 12, I piętro, zaprezentuje wystawę akwarel Adama Papke zatytułowaną “RZECZYWISTE–NIERZECZYWISTE”. Wernisaż odbędzie się 5 maja 2022 roku, o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do 29 maja b.r.

Adam Papke zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią oraz projektowaniem graficznym. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1987–1993 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek artystyczno – pedagogiczny. W 1993 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego.

Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych o prestiżowej randze, między innymi Ogólnopolskie Triennale Akwareli – Lublin, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS (Europejskiej Konfederacji Stowarzyszeń Akwarelistów ECWS), Nordisk Akvarell – Klevfos, Norwegia, Międzynarodowa Wystawa Akwareli – Salon d’ete Lausanne, Szwajcaria, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS – Cordoba, Hiszpania, Międzynarodowe Biennale Akwareli – Castra, Słowenia, Światowe Triennale Akwareli – Seul, Korea Południowa, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS – Lianca, Hiszpania, Światowe Biennale Akwareli – Vancouver, Kanada, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS – Avignon, Francja, Światowe Biennale Akwareli – Hong Kong, Międzynarodowa Wystawa Akwareli – Alessandria, Włochy, Światowe Biennale Akwareli – Fabriano, Włochy, 8 Festiwal Akwareli – Brioude, Francja.

Brał również udział w licznych plenerach oraz podróżach artystycznych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, między innymi w Niemczech, USA, Kanadzie, Japonii, Hiszpanii, na Ukrainie, we Francji, Szwecji, na Litwie, w Peru, Norwegii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

Obcując z naturą odczuwam wrażenia, które stanowią fundament do wyrażenia ogólnej wizji obrazu. Malowanie w plenerze to swego rodzaju polowanie w którym zastane elementy pejzażu staram się scalić w nową jakość obrazu. Operuję akwarelą- techniką trudną, wymagającą natychmiastowego podejmowania decyzji położenia plamy barwnej. W tej jedynej w swoim rodzaju technice szukam formy wyrazu, która byłaby do mnie przynależna. Czerpiąc z natury tworzę skrót, pewną syntezę doznań która oddala mnie od dosłownego portretu zastanej rzeczywistości. Malując kieruję się intuicją co sprawia, że efekt końcowy często wymyka się początkowej wizji, dając w zamian wrażenie błysku chwili radości tworzenia. Intuicja malarska – nutka szaleństwa w przestrzeni wiedzy niezbędna dla osiągnięcia końcowego efektu. Tworząc nową kompozycję operuję napięciami koloru i światła jednocześnie wartościując elementy kompozycji. Często celowo zatracam szczegółowość obrazu na rzecz jakości plamy barwnej powodując wrażenie większej ekspresji, która prowadzi odbiorcę do skojarzeń symbolicznych.

– Adam Papke

foto Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie

Leave A Comment