fbpx

Poniatowa – miejsce, do którego się wraca…

16 lutego 2014
Comments off
1 011 Views

Dom Muzyki w Kraczewicach zimą 1Poszukujemy spokoju i ciszy. Miejsca, które inspirowałoby nas swoim pięknem i przyrodą, skłaniającymi do odpoczynku i wewnętrznego spokoju. Z całą pewnością takie krajobrazy i taką atmosferę znajdziemy na terenie malowniczej gminy Poniatowa.

Nawet kilkugodzinna wyprawa warta jest odwiedzenia tej miejscowości i jej okolic. Ze względu na swoje położenie Poniatowa nazywana jest „miastem w lesie”, a całe jej otoczenie zaprasza do pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych czy cieszącego się coraz większą popularnością nordic walking.

W środku miasta, w otoczeniu pięknego parku, znajduje się pełne uroku kąpielisko miejskie. Odkryty basen, brodzik dla dzieci, plaża, zjeżdżalnia, plac zabaw, akwen przeznaczony do pływania na rowerach wodnych oraz boiska do piłki plażowej stanowią szczególną atrakcję w sezonie letnim. Upalne dni nad wodą chłodzi cień drzew i kojąca zieleń, a o charakterze tego miejsca decydują następujące po sobie pory roku. Kiedy nadchodzi zima, tafla wody zalewu zamienia się w lodowisko przygotowywane rokrocznie specjalnie dla miłośników jazdy na łyżwach. Szczególnie malownicze są okoliczne stawy, o których bogactwie najwięcej wiedzą miejscowi wędkarze. Groble wzdłuż zbiorników wodnych to jedna z ulubionych tras spacerów mieszkańców Poniatowej. Miasto posiada także szereg obiektów sportowych wraz z kompleksem boisk, skateparkiem, kortem tenisowym czy krytym basenem z sauną i brodzikiem dla dzieci. Każdy z nas, niezależnie od wieku, może znaleźć najlepszą dla siebie formę wypoczynku, korzystając z oferty miejscowego ośrodka sportu i rekreacji. Dużym powodzeniem cieszy się położona w zaciszu na obrzeżach miasta stadnina koni. Wśród propozycji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych wymienić można naukę jazdy i hipoterapię, przejażdżki konne oraz szkolenia w skokach przez przeszkody.

Poniatowa położona jest w niedużej odległości od Janowca nad Wisłą, Kazimierza Dolnego czy Nałęczowa i zaledwie 40 km od Lublina. W jej skład wchodzi różnorodna tkanka architektoniczna. Z jednej strony jest to Dom Muzyki w Kraczewicach, gdzie do czasów II wojny światowej mieściła się wiejska rezydencja rodziny Gerliczów. Zespół pałacowo-parkowy został wzniesiony w latach 1912–1914, a tym, co wyróżniało go spośród siedzib ziemiańskich tamtego okresu, był jego secesyjny charakter. Od 2010 roku ten zabytkowy obiekt pełni funkcję samorządowej instytucji kultury, służąc wszystkim mieszkańcom gminy Poniatowa. Na niepowtarzalny klimat tego miejsca decydujący wpływ ma muzyka, którą często słychać we wnętrzach pałacu. To tutaj odbywają się próby Młodzieżowego Chóru Carduelis, którego założycielką i dyrygentem jest Dagmara Matysik. Tutaj również koncertują młodzi adepci sztuki pianistycznej- uczniowie Janiny Bednarz. Zarówno zabytkowy park, jak i sam obiekt gwarantują ciszę i skupienie niezbędne do pracy twórczej. W Domu Muzyki* organizowane są warsztaty artystyczne, wystawy plastyczne i wieczory muzyczne. Aktualnie oglądać można ciekawą ekspozycję zabytkowych zegarów, pochodzących z prywatnej kolekcji jednego z mieszkańców Poniatowej, oraz wystawę starych nut, którą możemy podziwiać dzięki życzliwości miejscowych pasjonatów.

Poniatowa to także historia sięgająca okresu budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego i nowoczesnej architektury mieszkaniowej. Kontynuacją tej tradycji były lata 50. XX wieku, czego interesującym przykładem jest zbudowane w stylu socrealizmu Osiedle Słoneczne, a także symbol Poniatowej sprzed 50 lat, jakim jest Kino-Teatr Czyn z charakterystyczną, nigdzie indziej w Polsce niespotykaną fasadą.

Poniatowa to miasto ukryte w lesie. Miasto, w którym słychać, jak wiatr śpiewa w gałęziach drzew, gdzie pachną kwiaty, gdzie zachwyt budzą cisza, spokój, życzliwość mieszkańców, poranna letnia rosa czy zimowa szadź malująca wszystko dookoła.

 

Foto Ryszard Bednarz

* Wszystkich zainteresowanych pobytem w Domu Muzyki zapraszamy na stronę www.new.ckpit.onet.pl – zakładka Pałac w Kraczewicach.

 

Comments are closed.