fbpx

Porady eksperta: Skąd się bierze przykry zapach w aucie?

5 września 2017
1 566 Wyświetleń

Klimatyzacja już nawet po roku używania może powodować przykry zapach wewnątrz samochodu. Spowodowane jest to dostawaniem się do wnętrza układu wentylacyjnego cząsteczek brudu z atmosfery oraz osadzaniem się  na zewnątrz parownika wody. Na parowniku panują wprost idealne warunki (ciemność, wilgoć, zmienna temperatura) do rozwoju drobnoustrojów, pleśni oraz grzybów. Powstałe mikroorganizmy i grzyby rozpylane są prosto w twarz kierowcy i pasażerów samochodu. Sytuacja robi się problematyczna szczególnie wtedy, gdy klimatyzacja nie była przez dłuższy czas używana. Wówczas ewidentnie czuć, że z kratek nawiewowych wydostaje się nieprzyjemny zapach.

 

Istnieje wśród użytkowników pojazdów przekonanie o nie włączaniu klimatyzacji w zimie, co jest błędem, ponieważ jednym z zadań klimatyzacji jest również osuszanie powietrza, dlatego warto ją włączać przez cały rok. Jednakże nawet gdy zaczniemy używać klimatyzacji za każdym razem i pomimo że brzydki zapach ustanie to nie oznacza to, że problem sam się rozwiązał. Niektórzy przyznają się, że nawet potrafią się przyzwyczaić do tego nieszczególnego zapachu, bagatelizując tym samym sprawę jaka ma miejsce w aucie. Większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że jazda samochodem z zabrudzonym parownikiem może być przyczyną zapadania na różne dolegliwości takie jak: bóle gardła, głowy, duszność, astma, uczulenie i inne.

 

Tak jak pamięta się o wymianie klocków w samochodzie, oleju, filtrów i opon, powinno się również pamiętać o skutecznej dezynfekcji, najlepiej przed sezonem w którym klimatyzacja będzie używana w większym stopniu – czyli na wiosnę.

 

Kiedyś uważano, że wystarczy wpuścić piankę dezynfekującą do wentylacji i to załatwi sprawę ale rozwiązanie to ma dużo wad i nie gwarantuje sukcesu. Poza tym pianka nie ma możliwości dostania się do siedliska bakterii w parowniku. Aby dokładnie wyczyścić parownik należy użyć pod ciśnieniem odpowiednich środków chemicznych – czyli trzeba go profesjonalnie umyć. Ponadto pianka w stanie płynnym zagraża dużej ilości sterowników i innym urządzeniom elektronicznym ukrytym w każdym nowoczesnym samochodzie. Dlatego naprzeciw rozwiązaniu tego problemu wyszła firma TUNAP. Najskuteczniejszą metodą na rynku okazuje się zastosowanie ciśnieniowego mycia parownika środkami chemicznymi tej firmy – oficjalnie współpracującej m.in. z większością autoryzowanych serwisów samochodowych. Takie czyszczenie w połączeniu z metodą ozonowania kabiny pasażerskiej wydaje się być idealnym sposobem walki z przykrym zapachem w samochodzie. Aby jednak nie dopuszczać do sytuacji zagrzybienia instalacji w naszym aucie należy dokonywać corocznej dezynfekcji wraz z wymianą filtra kabinowego od samego początku użytkowania nowego samochodu. Osobiście polecamy i stosujemy w swoich pojazdach dezynfekcję klimatyzacji dwa razy do roku – przed latem i przed zimą – bo jak mawiają lekarze, lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Michał Staniszewski

AUTOPOLAR, ul.Wyzwolenia 93, 20-368 Lublin, telefon: +48 81 532 55 00, +48 885 325 500 

 

Zostaw komentarz