fbpx

„Portret natury” Oskara i Zofii Hansenów

25 listopada 2021
637 Wyświetleń

O tym w jaki sposób Hansenowie zaprojektowali lubelski Ogród Botaniczny i czy słynnemu małżeństwu architektów udało się wszystko zrealizować będzie można dowiedzieć się podczas wykładu „Portret natury”, który odbędzie się 16 grudnia 2021, godz. 18.00 w Warsztaty Kultury w Lublinie.

Piotr Majewski podczas swojego wykładu omówi pierwotny projekt rozplanowania Ogrodu Botanicznego w Lublinie autorstwa słynnych architektów i planistów późnego modernizmu w Polsce – Zofii i Oskara Hansenów. Zaprezentuje zarówno ogólne założenia adaptacyjne przestrzeni przeznaczonej na ogród, jak też nigdy nie zrealizowane i w pewnym stopniu utopijne propozycje rozmieszczenia na jego terenie nowatorskich rozwiązań infrastrukturalnych służących celom poznawczym i dydaktycznym. Wykład jest kolejną propozycją w cyklu Sztuka/Miasto/Natura.

Piotr Majewski – z wykształcenia historyk sztuki. Zajmuje się kulturą artystyczną XX i XXI wieku, problematyką migracji artystycznych oraz historią i teorią krytyki sztuki. Autor monografii: Malarstwo materii w Polsce jako formuła „nowoczesności” (Lublin 2006), La Vague polonaise. Migracje artystów i wędrówki dzieł sztuki nad Sekwanę w czasach żelaznej kurtyny (Lublin 2020).

Sztuka/Miasto/Natura to seria wykładów, spotkań, prezentacji organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie, która ma prowokować do innego spojrzenia na zieloną przestrzeń miasta, jej funkcje, potrzeby i cele. Uczestnicy będą się zastanawiać nad miastem jako takim, jego zobowiązaniami wobec mieszkańców i na odwrót, odpowiedzialnością, jaką mieszkańcy mają wobec przestrzeni, w której żyją. Współczesne miasta dynamicznie się zmieniają, a kierunek tego rozwoju określa warunki naszej codzienności. Sztuka natomiast, jako pierwotna społeczna potrzeba człowieka, dostarcza nie tylko wiedzy historycznej, psychologicznej czy socjologicznej na temat relacji człowieka i natury, ale uczestniczy w jej budowaniu inspirując i dając do myślenia.

foto Warsztaty Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz