fbpx

Powrót do Puław

27 grudnia 2017
1 903 Wyświetleń

Wielka uczta artystyczna w Pałacu Czartoryskich w Puławach. Tylko do 30 grudnia możemy oglądać wystawę jednego z najwybitniejszych malarzy modernizmu – sztuki dwudziestolecia międzywojennego, Wojciecha Weissa.

 

Wojciech Stanisław Weiss urodził się 4 maja 1875 w Leorda na Bukowinie w Rumunii. Od 1888 roku uczęszczał do Gimnazjum św. Józefa we Lwowie, a od 1890 roku, po przeprowadzce jego rodziny do Polski, kontynuował naukę w Gimnazjum św. Anny w Krakowie. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, później w Paryżu, Rzymie i Florencji.

Pod wpływem Jana Matejki maluje kompozycje historyczne; w roku 1891 – Wjazd Bolesława Chrobrego do Kijowa, a w trakcie studiów Wywoływanie ducha Barbary Radziwiłłówny (1894). W roku 1898 otrzymał nagrodę rządową – złoty medal. W 1914 roku został odznaczony bawarskim Orderem św. Michała oraz Orderem Austriackiej Żelaznej Korony. Jako profesor, a w późniejszych czasach rektor ASP w Krakowie wyjeżdżał ze swoimi studentami na plenery do Zakopanego, Bukowiny i Puław.

Po 100 latach prace Wojciecha Weissa powróciły do Puław. W Listopadzie odbył się wernisaż wystawy, na której zaprezentowanych zostało 17 dzieł artysty – stanowiących wyjątkowy i niepowtarzalny obraz najpiękniejszych zakątków puławskiego parku.

Weissa szczególnie zafascynowały romantyczne pozostałości rezydencji książąt Czartoryskich – park oraz budowle: Świątynia Sybilli i Dom Gotycki, które przedstawione w sposób akwareli fascynują kolorytem i są wyjątkowym przykładem tej, jakże trudnej, techniki malarskiej. Weiss w Puławach namalował również akwarelę przedstawiającą port i wybrzeże z żartobliwym akcentem pasących się kóz.

 

tekst: Magda Gęba, foto: Łukasz Fedorowicz, Towarzystwo Przyjaciół Puław

 

Zostaw komentarz