fbpx

Powrót Wojska Polskiego do Białej Podlaskiej

9 lipca 2021
996 Wyświetleń

Dzisiaj, 9 lipca 2021 r., o godz. 14.00 w Białej Podlaskiej Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej, będzie wizytował bazę wojskową zbudowaną na byłym lotnisku wojskowym, gdzie powstaje nowy garnizon 18. Dywizji Zmechanizowanej. To pierwszy etap powrotu wojska do Białej Podlaskiej.

W ramach rozbudowy 18 Dywizji Zmechanizowanej w kompleksie po byłym lotnisku wojskowym w Białej Podlaskiej powstaje nowy garnizon wojskowy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Zlokalizowane tu będą docelowo cztery bataliony oraz jedna kompania “Żelaznej Dywizji”. To powrót żołnierzy Wojska Polskiego do tego regionu i miasta.
Wojsko Polskie odzyskało teren po lotnisku wojskowym, tworząc 606-hektarowy kompleks wojskowy. Trwają prace nad dołączeniem kolejnych 1400 hektarów terenów leśnych graniczących z kompleksem.

Docelowo będzie to jeden z największych garnizonów we wschodniej Polsce, w którym służyć będzie ok. 2500 żołnierzy. Na tym terenie powstanie również Dywizyjny Ośrodek Szkolenia, który będzie bazą szkoleniową dla żołnierzy “Żelaznej Dywizji” (pomiędzy poligonami w Orzyszu i Nowej Dębie). W kompleksie funkcjonuje już miasteczko kontenerowe, które może pomieścić do 900 żołnierzy. Miasteczko zbudowane zostało na wzór tych funkcjonujących na misjach zagranicznych. Tworzą je kontenery sztabowe, magazynowe i socjalne. W tym roku ruszą również prace inwestycyjne dotyczące budowy infrastruktury stałej dla stacjonujących tu pododdziałów. Powstaną m.in. budynki koszarowe i sztabowe oraz stacja paliw, garaże, hale remontowe, ośrodek symulatorów i bocznica kolejowa.

Żołnierze, którzy szkolą się obecnie w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, przenoszą się do nowego kompleksu, by tam kontynuować szkolenie. Aktualnie trwa kompletowanie 1 batalionu zmechanizowanego.
W czerwcu br. dowództwo 18. Dywizji podczas największego i najważniejszego ćwiczenia tego roku DRAGON-21 zostało poddane certyfikacji, czyli sprawdzeniu zdolności do planowania i organizowania walki. Był to najważniejszy test najmłodszej, czwartej, dywizji Wojska Polskiego. Certyfikacja zakończyła się pomyślnie.

Dywizja jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Jej formowanie rozpoczęło się decyzją szefa MON M. Błaszczaka w 2018 roku. W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18 Pułk Logistyczny z Łomży i 18 Batalion Dowodzenia z Sielec. W trakcie formowania są 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie. Sformowany zostanie także 18 Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu.

Źródło: Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej

Zostaw komentarz