fbpx

Pracownicy UMCS w światowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki

30 listopada 2020
591 Wyświetleń

15 naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie znalazło się w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. Lista TOP 2% zawiera nazwiska naukowców z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Wśród naukowców z UMCS na najwyższej 5. pozycji rankingowej na świecie w dyscyplinie „geografia” (na 12 879 badaczy) i 1. w dyscyplinie „geografia fizyczna” znalazł się prof. Jean Poesen z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS.

W grupie pierwszych 1000 autorów w poszczególnych dyscyplinach uplasowało się kolejnych pięciu pracowników naszego Uniwersytetu, w tym dwóch prorektorów Kolegium Władz Rektorskich obecnej kadencji: prof. Wiesław I. Gruszecki zajął 257 pozycję w dyscyplinie „biofizyka”, a prof. Dorota Kołodyńska 586 w dyscyplinie „inżynieria chemiczna”. Zestawienie 1000 autorów wzbogacił także dorobek naukowy prof. Patryka Oleszczuka (269 pozycja w dyscyplinie „nauki o środowisku”), prof. Jaco Vangronsvelda (455 pozycja w dyscyplinie „nauki o środowisku”) i prof. Zbigniewa Hubickiego (726 pozycja w dyscyplinie „inżynieria chemiczna”).

W grupie 1000-4000 autorów nasz Uniwersytet reprezentują: prof. Emil Chibowski, prof. Andrzej Dąbrowski, prof. Mieczysław Korolczuk, prof. Stefan Sokołowski, prof. Roman Leboda, prof. Jerzy Dudek, prof. Zbigniew Krupa, prof. Krzysztof Woliński i prof. Agnieszka Nosal-Wiercińska.

Ranking TOP 2% jest opracowywany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy analitycznej SciTech Strategies i zawiera nazwiska badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ocenia cały dorobek naukowy badaczy wg indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań i miejsce na liście autorów.

Zestawienie obejmuje blisko 160 tysięcy naukowców, w tym 726 osób pracujących w polskich ośrodkach naukowych, z 22 dyscyplin podzielonych na 176 obszarów. Pełna lista TOP 2% dostępna jest na stronie: data.mendeley.com.

Według Profesora Jerzego Duszyńskiego, Prezesa Polskiej Akademii Nauk – „Lista TOP 2% 2019 jest poważną i wiarygodną próbą zidentyfikowania światowej elity naukowej”. Na podstawie liczby badaczek i badaczy znajdujących się na liście TOP 2%, Profesor J. Duszyński opublikował zestawienie „najmocniejszych” polskich instytucji naukowych. Na 99 sklasyfikowanych w nim jednostek naukowych, największą grupą wpływowych badaczy w naszym kraju może poszczycić się Polska Akademia Nauk. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uplasował się na wysokim 14. miejscu tego zestawienia, w tym na 6. miejscu w grupie uniwersytetów.

Opublikowane zestawienia stanowią kontynuację bardzo pozytywnych wiadomości naukowych dotyczących aktywności pracowników UMCS. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o sukcesach grantowych naukowców UMCS (kilkanaście projektów uzyskało rekomendację finansowania z NCN i NCBiR) oraz indywidualnym sukcesie prof. Jaco Vangronsvelda z UMCS, który po raz trzeci znalazł się na prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata (bez względu na dyscyplinę) wg bazy Web of Science – ranking Clarivate Analytics 2020.

Władze Rektorskie składają gratulacje wszystkim wyróżnionym oraz informują, że w UMCS działa zmodyfikowany system motywacyjny dla pracowników badawczo-dydaktycznych, którego oczekiwanym efektem będzie dalszy wzrost pozycji naukowej UMCS na polskiej i europejskiej mapie uniwersytetów.

Źródło: Rzecznik Prasowy UMCS

Zostaw komentarz