fbpx

Prapremiera filmu “DOKONANE.NIEDOKONANE”

27 listopada 2020
530 Wyświetleń

Tytułowe „DOKONANE. NIEDOKONANE” to obiekty architektoniczne, które powstały lub których wzniesienie było planowane w latach 50. XX wieku na terenie Lublina w obowiązującej wówczas stylistyce realizmu socjalistycznego. Ich autorami byli wybitni lubelscy architekci m. in. Czesław Doria-Dernałowicz, Tadeusz Witkowski, Czesław Gawdzik. Na liście realizacji tego okresu znajdują się osiedla wzniesione w ramach Zakładu Osiedli Robotniczych ZOR Zachód przy Alejach Racławickich, ZOR Bronowice i ZOR Tatary, a także lubelski Mariensztat na Podzamczu, Dom Partii, Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej oraz wiele innych. Film opowiada również o niezrealizowanych obiektach, w tym o Łuku Wyzwolenia,który planowano wznieść w Alejach Racławickich dla uczczenia X rocznicy powołania Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

W filmie wypowiadają się historyk architektury Izabela Pastuszko, historyk sztuki Marcin Markowski, kolekcjoner Zbigniew Nestorowicz, dziennikarka Małgorzata Domagała oraz Joanna Zętar pasjonująca się historią lubelskiego Podzamcza. W dokumencie znalazły się również archiwalne wypowiedzi nieżyjących architekta i urbanisty Romualda Dylewskiego oraz historyka prof. Zygmunta Mańkowskiego pochodzące z Archiwum Pracowni Historii Mówionej Ośrodka „Brama Grodzka -Teatr NN” w Lublinie W filmie zostały wykorzystane m.in. fotografie Edwarda Hartwiga pochodzące ze zbiorów Ewy Hartwig-Fijałkowskiej, przechowywane w depozycie w Archiwum Pracowni Ikonografii Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.

DOKONANE.NIEDOKONANE. jest autorskim projektem Grażyny Stankiewicz – historyka sztuki pasjonującej się architekturą totalitarną, lubelskiej dokumentalistki filmowej i dziennikarki prasowej. Zdjęcia zrealizowała Olga Michalec – Chlebik, która w tym projekcie odpowiada również za dźwięk i montaż. Film powstał na przestrzeni 9 miesięcy od lutego do listopada 2020 roku.

Film dokumentalny DOKONANE.NIEDOKONANE. Został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin.

Pokaz online odbędzie się w piątek 27 listopada 2020 roku o godz.18.00.

Link do filmu: https://tiny.pl/78289

Pokaz publiczny jest planowany wiosną 2021 roku.

Zostaw komentarz