fbpx

Premiera filmu o Tomku  Kawiaku

19 listopada 2018
579 Wyświetleń

W Centrum Kultury w Lublinie, 14 listopada miała miejsce premiera filmu dokumentalnego pt. “Kawiak Tomek” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej – Kurczuk.  Film jest podróżą przez życie artysty i performera Tomasza Kawiaka urodzonego i wychowanego w Lublinie, obecnie zamieszkującego u podnóża Mont Blanc we Francji. Film powstawał w domu i pracowni artysty. Ekipa filmowa towarzyszyła mu także w podróży przez Lazurowe Wybrzeże do Mougins, gdzie odbyła się plenerowa wystawa jego rzeźb. Film ukazuje pracę artysty –  zarówno powstawanie koncepcji jak i skomplikowane procesy w odlewni i pracowni ceramicznej, gdzie powstają m.in. sławne cegły Kawiaka.

Tomasz Kawiak urodził się w 1943 roku w Lublinie. W 1968r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, studia kontynuował w Paryżu. Przez kilkanaście lat był profesorem Instytutu Artystycznego w Orleanie. Od 1970 roku mieszka we Francji. Był twórcą pierwszego w Polsce happeningu ekologicznego „Ból Tomka Kawiaka”, który miał miejsce  w Lublinie w 1970r. Jego znakiem rozpoznawczy jest ogólnoświatowa akcja polegająca na zostawianiu wypalonej w czerwonej glinie i opatrzonej pieczęcią autorskiej cegle w miejscach swojego pobytu. Inną jego pasją są monumentalne rzeźby inspirowane dżinsami i kieszeniai. Jedną z nich, w formie fontanny można oglądać w Lublinie na skwerze między ulicami Okopową i Narutowicza.

 

Z kolei scenarzystka i reżyserka filmu to pochodząca z  Lublina Natasza Ziółkowska-Kurczuk, która jest autorką kilkudziesięciu  filmów dokumentalnych ( m.in. „Magiczne miasto”, „Komeda,Komeda…”, „Granatowy zeszyt” ) oraz telewizyjnego programu  kulturalnego „Afisz”.

Foto Maksym Kashenkov

Zostaw komentarz