fbpx

Premiera „Szklanych negatywów” na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym

29 maja 2020
756 Wyświetleń

Tegoroczna edycja Konkursu Polskiego Krakowskiego Festiwalu Filmowego w tym roku odbędzie się online. Będzie to okazja by jeszcze większa widownia zapoznała się z bogactwem sztuki filmowej, szczególnie, że nie zabraknie w tegorocznej edycji lubelskich akcentów. Mowa tutaj o premierowym pokazie dokumentu Jana Borowca “Szklane negatywy”. Film dokumentalny przedstawia niezwykłą historię kolekcji zdjęć odnalezionej przypadkiem w Lublinie w 2010 roku.

Negatywy zostały znalezione podczas remontu kamienicy przy Rynku 4, robotnicy natrafili na ścianę, której nie było w planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Znalezisko jest jednym z najbardziej tajemniczych zbiorów znajdujących się pod opieką Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. Dzięki badaniom udało się ustalić, że fotografie zostały wykonane pomiędzy 1914 a 1939 rokiem. W większości są to portrety, zdjęcia rodzinne, grupowe. Tylko przy nielicznych z nich pojawia się inicjał imienia i nazwisko osoby sfotografowanej. Część osób została zidentyfikowana po upublicznieniu zdjęć online. Mimo że głównym tematem kolekcji są portrety, fotograf uwiecznił także ważne wydarzenia z historii Lublina – otwarcie Jesziwy czy prace polowe (wykopki), prace przy budowie drogi i mostu, zawody na rzece i inne. Kolekcję szklanych negatywów można obejrzeć w serwisie Lublin. Fotografia.

Pokazy filmów odbędą się 1 czerwca, godz. 18.00, (poniedziałek), 3 czerwca, godz. 10.00 (Q&A z reżyserem), (środa) oraz 5 czerwca, godz. 22.00 (piątek). Bilety i karnety można zakupić na stronie festiwalu.

Twórcą filmu „Szklane negatywy” jest Jan Borowiec – reżyser, scenarzysta, producent filmowy i adwokat. Absolwent Szkoły Wajdy oraz Akademii Filmu i Telewizji, a także programu Archidoc w La Fémis oraz masterclass z Wernerem Herzogiem. Twórca i producent filmów dokumentalnych, edukacyjnych, reklam a także krótkometrażowych filmów fabularnych. Właściciel firmy produkcyjnej Ubi Leones, wykładowca PWSFTViT w Łodzi.

Autorem zdjęć do filmu jest Jakub Kowalczyk, montował Marcin Szymański PSM. Scenografię przygotował Szymon Uberman. W filmie wykorzystano muzykę zespołu Kroke, a za dźwięk odpowiedzialni są Grzegorz Kucharski, Dariusz Wancerz i Michał Kaźmierczak. Opieka artystyczna: Maciej Cuske.

W filmie wystąpili: Marcin Sudziński, Tal Schwartz, Krzysztof Janus, Mikołaj Grynberg, Mieczysław Zych, Irit Hass, Hana Rozbruch, Regina Winograd, David Skolsky,Tzvi Meir

Materiały Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN

Poprzedni artykuł z tej kategorii: Wystawa Moniki Sosnowskiej – otwieramy galerię

Zostaw komentarz