fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Prestiżowa nagroda dla lubelskiego reportażysty radiowego

15 października 2019
1 087 Wyświetleń

Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji im. Witolda Zadrowskiego w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu i dokumentu w tym roku trafiło do Dominika Gila współpracującego z Radio Lublin za reportaż pt. „Tablica”. Dokument przybliża historię Bronisława Wilgosa, pseudonim „Wilk” – żołnierza podziemia niepodległościowego ziemi hrubieszowskiej, po zakończeniu wojny pierwszego komendanta posterunku Milicji Obywatelskiej w Dubience, delegowanego do tej funkcji przez Armię Krajową. W czerwcu tego roku minęły 74. lata od jego tragicznej śmierci. Punktem wyjścia reportażu jest tablica na ścianie Urzędu Gminy w Dubience upamiętniająca Bronisława Wilgosa, który rzekomo miał zginąć w walce „o utrwalanie władzy ludowej”. Tymczasem mieszkańcy Dubienki twierdzą, że komendanta zastrzelił enkawudzista, który wiedział o jego przynależności do podziemia niepodległościowego. Sprawą zajęli się historycy z IPN.

W uroczystej gali oprócz autora wzięły udział również Anna Michalec, muzykolog z UMCS, prywatnie wnuczka Bronisława Wilgosa wraz z córką Olgą Michalec – Chlebik i wnuczką Leną.

Poznanie laureata Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji towarzyszy XV Gali Reportażystów Polskich „Melchiory 2019” oraz finałowi Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, w którym znalazł się również  Dominik Gil. Gala okazała się zwycięska także dla innego lubelskiego twórcy z Radio Lublin – Mariusza Kamińskiego, który otrzymał tytuł Radiowego Reportażysty Roku.

Organizowany corocznie konkurs skierowany jest do pracowników i współpracowników wszystkich rozgłośni regionalnych radia publicznego w Polsce, ogólnopolskich programów Polskiego Radia S.A. oraz Studia Reportażu i Dokumentu. W każdej edycji jury przyznaje jedną nagrodę za najlepszy reportaż lub dokument radiowy powstały w minionym roku.

Foto Olga Michalec-Chlebik

 

 

Zostaw komentarz