fbpx
WAŻNE
Protest w sprawie naboru wniosków (Sierpień 7, 2020 3:27 pm)
COVID-19 – aktualna sytuacja (Sierpień 7, 2020 1:34 pm)
Lato w mieście: Camp ze Startem Lublin! (Sierpień 7, 2020 11:41 am)
Poruszające kino w Wirydarzu CK (Sierpień 7, 2020 11:25 am)
Kot w butach w Skansenie (Sierpień 7, 2020 10:27 am)

Promocja albumu fotograficznego „Memu Miastu”

24 listopada 2019
169 Wyświetleń

Zbiór fotografii wydany w formie albumu  to efekt trwającego ponad dwa lata projektu o tym samym tytule. Jego autorem jest lubelski fotografik Robert Pranagal, który przygotował 101 fotografii pokazujących Lublin i jednocześnie upamiętniających rolę miasta w historii odzyskania niepodległości i w dwudziestoleciu międzywojennym. Fotografiom towarzyszy opowiadanie „Wiatr miejski” autorstwa Grażyny Lutosławskiej, słowo wstępne Lucjana Demidowskiego, wprowadzenie Jolanty Męderowicz, a także rys historii lubelskiej fotografii międzywojnia napisany przez Joannę Zętar. Wszystkie teksty zostały również przetłumaczone na język angielski.

Album stanowi zaproszenie do podróży śladami znakomitych polskich fotografików, którzy związani byli z Lublinem i fotografowali go w tamtym czasie, takich jak Edward Hartwig, Jan Bułhak, czy też Stanisław Jacek Magierski. To spacer po miejscach znanych i odwiedziny ustronnych zakamarków miasta, nawiązujący do twórczości Józefa Czechowicza. To wreszcie powrót do historycznej techniki fotograficznej – oleju. Charakterystyczne cechy techniki zostały wykorzystane do wykreowania nastroju i klimatu dwudziestolecia, nadając współczesnym fotografiom zupełnie nowego wymiaru.

Album powstał dzięki zaangażowaniu, pasji oraz wsparciu wielu osób: współautorów, przyjaciół, znajomych i nieznajomych, rodziny, Mecenasów, a także we współpracy z Fotoklubem Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszeniem Twórców, Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”, Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Lublin oraz Związkiem Polskich Artystów Fotografików.

W prezentacji albumu, która miała miejsce w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, wzięli udział jego autorzy. Spotkaniu z twórcami towarzyszyła wystawa ręcznie robionych odbitek w technice olejnej.

 

foto Klaudia Olender

 

Zostaw komentarz