fbpx

Scriptores 48

14 listopada 2019
788 Wyświetleń

25 października w Ośrodku “Brama Grodzka – Teatr NN” odbyła się promocja czasopisma Scriptores – „Poza kadrem. Fotografia w Lublinie w latach 1839-1939”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Tomasz Pietrasiewicz. Kolejny 48 już numer czasopisma to liczący ponad 500 stron materiał w którym autorzy tekstów przyjrzeli się historii lubelskiej fotografii, zaczynając od jej początków w latach 40. XIX wieku, aż do 1939 roku. Jest to opowieść chronologicznie odtwarzająca dzieje lubelskiej fotografii, ale również opowiadająca o ludziach, bez których fotografia nie dotarłaby do Lublina. W publikacji można odnaleźć m.in. biogramy Wandy Chicińskiej i Wiktorii Sierocińskiej, Adolfa Benniego i Uriasza Szeftela, Edwarda Hartwiga i Stefana Kiełszni. Na publikację składa się też ponad 450 fotografii, w większości wcześniej niepublikowanych.

Wydarzenie wpisało się w obchody Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego, które od 2005 roku jest corocznie obchodzone w dniu 27 października.  

Czasopismo w wersji papierowej dostępne jest bezpłatnie w siedzibie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz w wersji elektronicznej w Bibliotece Multimedialnej Teatru NN.

foto Robert Pranagal

 

Zostaw komentarz