fbpx

Skrzydlaci mieszkańcy “Botanika”

28 września 2022
495 Wyświetleń

W dniach 1 i 2 października już po raz trzydziesty będą obchodzone Europejskie Dni Ptaków, dlatego najbliższy spacer w Ogrodzie Botanicznym UMCS, pt. „Ogród przyjazny ptakom”, będzie im poświęcony. Już w najbliższą niedzielę, 2 października, o godz. 11:00. Spacer poprowadzi Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Nadeszła jesień, okres szczególny dla ptaków. Wiele z nich to gatunki migrujące. Jesień to jeden z dwóch okresów w roku, kiedy wędrówki ptaków są bardzo intensywne. Na przelotach, oprócz ptaków pospolitych i znanych, możemy zobaczyć przedstawicieli wielu gatunków rzadko widywanych. W końcu jednak zarówno jedne, jak i drugie odlecą. Jednak nie wszystkie. Niemało jest też ptaków, które tak sobie upodobały nasze strony, że nie opuszczają ich, mimo groźby nadchodzącej zimy. Możemy je zatem obserwować przez okrągły rok. Poza tym już jesienią zaczynają się u nas pojawiać ptaki, dla których to właśnie my jesteśmy „ciepłymi krajami”, bo w ich ojczyźnie temperatury spadają znacznie bardziej niż w Polsce. Chętnie je gościmy i z ciekawością się im przyglądamy. 

Szpak, foto K. Wojciechowski

Ogrody, zwłaszcza te o dużej powierzchni oraz położone w miastach, są szczególnie sprzyjającym miejscem do obserwacji ptaków. Zieleń wysoka, czyli drzewa, a także krzewy, w mieście są w o wiele większym deficycie niż na terenach wiejskich, stąd też i ptaki wykorzystują każda zieloną miejską wyspę. Ogród Botaniczny UMCS zaprasza na spacer w poszukiwaniu naszych skrzydlatych przyjaciół, zwłaszcza tych, którzy zostają. Będzie można bliżej poznać ptaki, ich wygląd, biologię, obyczaje i zachowania. a także dowiedzieć się, co zrobić, aby nasze ogrody, skwery, zieleńce, ale i ogródki działkowe czy sady stały się bardziej atrakcyjne dla nich.

Przewodnik – Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych będzie czekał na uczestników od godz. 10:45 przy wejściu do Ogrodu, znajdującym się przy ul. Willowej.Rozpoczęcie spaceru o godz. 11.00. Czas trwania – około 2 godz. Koszt udziału w spacerze z przewodnikiem równy jest cenie ulgowego biletu wstępu do Ogrodu dla grupy zorganizowanej i wynosi 7 zł od osoby, niezależnie od wieku. Posiadacze biletów sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS nie wnoszą dodatkowej opłaty.

Wszystkie pytania dotyczące niedzielnego zwiedzania Ogrodu z przewodnikiem prosimy kierować na adres e-mail: botanik@hektor.umcs.lublin.pl lub telefonicznie pod nr 81 743 49 00.

Na zdjęciu otwierającym: Grubodziób, foto K. Wojciechowski

Zostaw komentarz